نمایش منوبستن منو

نشست هم اندیشی جهت پیشگیری از خسارات ناشی از حمله حیوانات

۵ مرداد ۱۳۹۶

🔶نشست هم اندیشی جهت ارایه راهکار کاربردی پیشگیری از خسارات ناشی از ورود جانوران وحشی به ویژه خرس قهوه ای به روستاها و باغات و پیشگیری از اتلاف یا شکار این حیوان در مورخه ۹۶/۴/۲۴ توسط معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان با حضور بخشدار درودزن، کارشناس حیات وحش سازمان محیط زیست استان، ریس اداره محیط زیست شهرستان و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای دشتک و حصار در روستای دشتک برگزار گردید.
🐻از آنجا که روستاهای دشتک، حصار، کندازی مناطق هدف گردشگری است و با پدیده هجوم خرس به باغات نیز روبرو است برگزاری این نشست از اهمیت خاصی برخورزار بود.
🐻دکتر ابراهیمی معاون دادستان و معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان مرودشت این اتفاق را، هم فرصت دانستند و هم تهدید. فرصت از جهت آنکه زمینه افزایش توریسم و گردشگری طبیعت را سبب میشود و از سوی دیگر اینکه میزبان گونه کم یابی در طبیعت منطقه (خرس قهوه ای) میباشیم هر چند ما انسانها در حقیقت میهمانان طبیعت بوده و آنها میزبان و شایسته این است که میهمانان خوبی برای طبیعت باشیم و از باب تهدید بایستی آماج قرار گرفتن روستاییان و اموال آنها و ابعاد حقوقی (مدنی و جزایی) آن مورد بررسی قرارگیرد.
🐻در این نشست کارشناس محیط زیست حقوق و تکالیف محیط زیست و مردم نسبت به یکدیگر را عنوان نمودند.
🐻دهیاران و اعضا شورا نیز عنوان داشتند مدتی است گونه خرس قهوه ای شبها به باغات منطقه وارد میشوند و محصولات باغات را تلف می کنند ولی با این حال مردم روستا اهمیت وجود خرس را میدانند و سعی در حفظ این گونه وحشی داشته، ولی تقاضای حمایت مسولین از کشاورزان و باغداران را هم دارند. آقای میرزایی بخشدار درودزن در این نشست خواستار حمایت سازمان محیط زیست از روستاییان شدند که خسارات وارده از سوی خرس به کشاورزان جبران گردد.
🐻در پایان نشست مواردی پیشنهاد و تصویب گردید:
۱٫ تامین تجهیزات لازم از سوی سازمان و مسولین
۲٫ رعایت نکات ایمنی ابتدایی توسط روستاییان با حصارکشی و ایجاد روشنایی در روستا
۳٫ بیمه نمودن مزارع و باغها
۴٫ راه اندازی سمن ها در رابطه با حفظ محیط زیست در بخشها و استفاده از پتانسیل آنها
۵٫ استقرار نگهبان شب در منطقه
۶٫ مستند سازی توسط اداره محیط زیست جهت پرداخت خسارت به زیان دیدگان ناشی ازهجوم خرس قهوه ای.

منبع خبر: مسلم رحیم پور، دهیار دشتک

  • ۵ مرداد ۱۳۹۶
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |


پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی: 134 90 322 011  داخلی 3 
تلفن واحد فروش: 134 90 322 011  داخلی 2     همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
فکس: 867 74 897 021      تلفن: 174 90 322 011