روستای دلیر

۲۶ شهریور ۱۳۹۶

دلیر نام یکی از روستاهای نزدیک مرزن آباد در استان مازندران است که به دو قسمت دلیر و الیت تقسیم می‌شود که دو نام برده توسط رود معروف به اسپیرو ( در زبان گیلکی یعنی سفید ) قطع می‌ شود.

کوه ها

این روستا دارای رشته کوه‌ های زیاد و چشمه‌ های اب زیر زمینی فراوانی است. شایان ذکر است که یکی از کوه‌ های این روستا به شهرک طالقان و روستای مهران ختم می‌شود.

روستای دلیر داری چند کوه معروف به نام‌ های: لشکرک و کَکی کُت و کاتیلو و نرگیس کَش و … است و دره بسیار ژرف و عمیقی به نام پِل او ( در زبان مازنی به معنای اب قدرت مند و فیل مانند است. )

یکی از جنگل‌ های زیبا و دلنشین این روستا جینگاگ جینگاگ هست فاصله زمانی دلیر از چالوس حدود ۲ ساعت و از تهران حدود ۳ ساعت تخمین زده شده این روستا یکی از روستاهای شمالی ایران هست و اب هوای دلپذیر و مه صبحگاهی دلنشینی دارد. این روستا دارای طبیعت گسترده و ناب و بکری است از آن جا که بافت روستایی خود را حفظ کرده و کوه‌ های ان مملو از درخت و زیستگاه بسیاری از حیوانات است می‌توان به جرات گفت که روستایی بکر و دست نخورده است.

نوع خانه و زندگی

خانه‌ ها اکثراً از گل و کاه گل و معدودی از سیمان است. البته با ساهت و سازهای جدید خانه‌ های شهری و غیر روستایی کمی البته به غیر از آپارتمان در این روستا به وجود آمده زندگی در دلیر به دودسته کشاورزی و یکجا نشینی و دامداری دسته‌بندی می‌شود. این روستا به دلیل قرار گرفتن خانه‌ های ان در دو طرف راهی خاکی بسیار زیبا شده و افرادی که در ان خانه‌ ها سکونت دارند بسیار منظره زیبایی را تجربه می‌کنند خانه‌ های گاه گلی که از خانهٔ سیمانی بهتر است.

آب و هوا

دلیر دارای آب و هوای ییلاقی و سرد است و زمستان‌ های جان فرسا و بسیار سردی دارد. البته اندک زمانی دارای افتاب‌ های سوزان به دلیل ارتفاعش است ولی در فصول تابستان و بهار دارای اب و هوای مناسب و مناظر دیدنی بسیاری است.

روستای دلیر چالوس

  • ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی: 134 90 322 011  داخلی 3 
تلفن واحد فروش: 134 90 322 011  داخلی 2     همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
فکس: 876 74 897 021      تلفن: 134 90 322 011