وظایف و اختیارات شورای اسلامی روستا

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
وظایف و اختیارات شورای اسلامی روستا

وظایف و اختیارات شورای اسلامی روستا

 

وظایف و اختیارات شورای اسلامی روستا عبارت است از :

تشكيلات، وظايف شوراهاي اسلامي روستاها

وظايف شوراي اسلامي روستاها

ماده68قانون تشكيلات، وظايف وانتخاب شوراي اسلامي كشورمصوب مجلس شوراي اسلامي- 1/3/1375 وظايف واختيارات شوراها رابه شرح ذيل قيدكرده است :

 

1- نظارت برحسن اجراي تصميم هاي شوراي اسلامي روستا.

2- بررسي و شناخت كمبودها، نيازها و نارسائي هاي موجود درروستا و تهيه طرح ها و پيشنهادات اصلاحي و عملي در اين زمينه و ارائه آن به مقامات ذيربط.

3- جلب مشاركت وخود ياري مردم و همكاري با مسئولان اجرايي، وزارتخانه ها و سازمان هايي كه درارتباط با روستا فعاليت مينمايند و ايجادتسهيلات لازم جهت پيشبرد امور آنها.

4- تبيين و توجيه سياست هاي دولت و تشويق و ترغيب روستائيان جهت اجراي سياستهاي مذكور.

5- نظارت و پيگيري اجراي طرح ها و پروژه هاي عمراني اختصاص يافته به روستا.

6- همكاري با مسئولان ذي ربط براي احداث، اداره، نگهداري وبهره برداري ازتاسيسات عمومي، اقتصادي، اجتماعي ورفاهي موردنياز روستادرحدودامكانات.

7- كمك رساني و امدادرساني درمواقع بحراني واظطراري مانند جنگ و وقوع حوادث غيرمترقبه و نيز كمك به مستمندان و خانواده هاي بي سرپرست با استفاده ازخود ياري هاي محلي.

8- تلاش براي رفع اختلاف افراد و محلات و حكميت ميان آن ها.

9- ايجاد زمينه مناسب جهت اجراي مقررات بهداشتي و حفظ نظافت و تامين بهداشت محيط.

10- همكاري با نيروي انتظامي جهت برقراري امنيت و نظم عمومي.

11- ايجاد زمينه مناسب و جلب مشاركت عمومي درجهت اجراي فعاليت هاي توليدي وزارتخانه ها و سازمان هاي دولتي.

12- جلب مشاركت و همكاري عمومي در انجام امور فرهنگي و ديني روستا.

13- انتخاب فردي ذيصلاح به سمت دهيار به مدت چهارسال بر اساس آئين نامه مربوطه و معرفي به بخشدار جهت صدور حكم.

 

ماده 1 : به منظور پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، پرورش و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم و نظارت بر امور روستا، بخش، شهر و شهرک، شوراهایی به نام شورای اسلامی روستا، بخش، شهر و شهرک بر اساس مقررات این قانون تشکیل می شود.
ماده 2 : مقصود از شورا در این قانون شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر و شهرک می باشد.
ماده 3 : دوره فعالیت هر شورا از تاریخ تشکیل چهار سال خواهد بود و انتخاب مجدد آنان بلا مانع است.
ماده 4 : تعداد اعضای شورای اسلامی روستاهای تا 1500 نفر جمعیت 3 نفر و روستاهای بیش از 1500 نفر جمعیت و بخش 5 نفر خواهد بود.
ماده 5 : در هر بخش شورای بخش با اکثریت نسبی از بین نمایندگان منتخب شوراهای روستای واقع در محدوده بخش تشکیل می شود و در صورتی که عضو معرفی شده از شورای روستا به عضویت اصلی و علی البدل شورای بخش انتخاب شود از عضویت شورای روستا خارج نخواهد شد.
ماده 6 : شورای بخش پس از تشکیل حداقل سه چهارم شوراهای روستاهای تابع بخش تشکیل می گردد.
تبصره : از یک روستا بیش از یک نفر نباید در شورای بخش حضور داشته باشد و در صورتی که تعداد روستاهای بخش کمتر از پنج روستا باشد اعضاء شورای بخش از میان مجموع اعضای شوراهای روستا ها انتخاب خواهد شد و نهایت حداقل باید از هر روستا یک نفر انتخاب گردد.

 

 

 

وظایف و اختیارات شورای اسلامی روستا

وظایف و اختیارات شورای اسلامی روستا

 

 

 

 

 • ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
 • |
 • ۸ دیدگاه
 • |
 1. ناشناس گفت:

  آیاشوراها میتوانند اگرقتلی درمحل صورت گیردبه قاضی نظربدن یااصلا ربطی به شوراندارد

 2. منصور گفت:

  متاسفانه بعضی اعضا شورا هنوز هر ونر نمی فهمند. شما میخواهی قضاوت کنند. جای آن است که خون موج زند در دل لعل زین تغابن که خذف می شکند بازارش . در ایران انسانهای پست وبی مقدار با نفاق وچاپلوسی جای مردان نیکو کار خدایی را پر کرده اند .وای بر ایران

 3. محمد گفت:

  باسلام این شوراها ودهیاری دقیقا چکاره اند؟اصلانظارتی توکاراینهاهست ؟ایااینهانبایدبه مردم روستابابت کارهایی مانندرانت خواری ازموقیتشان پاسخگوباشند؟واگرقانونی هست به کجابایدشکایت کردکه جوابگو باشند؟ایاکسی هست راهنمایی کنه؟

 4. فردوس گفت:

  با سلام من یک قطعه زمینی در روستا دارم وشخص دیگری درست پشت زمین بنده میخواد گاوداری تاسیس کنه ولی چون عرض خیابان منتهی به محل احداث گاوداری باریک است از من تقاضای اهدای حدودا دومتر از عرض زمین ضربدر طول آن را دارد که من موافقت نکردم چون حدودا سی متر از زمین من کم میشه،حالا یکی از اعضای شورای روستا با بنده تماس گرفته ومیگه که ما یعنی شورای روستا از شما میخواهیم که زمینت را بدهی ،معلوم نیست رشوه گرفته یا فامیل بازی هست یا چیز دیگری ، سوال من این است آیا شورا حق چنین کاری را دارد یا نه ؟واگر من قبول نکنم چه خواهد شد؟خواهشا اگر کسی اطلاع کامل دارد مرا راهنمایی نماید با تشکر

 5. ناشناس گفت:

  با سلام 1-دام چند راس میباشدبه نظر بنده اگراز2 یا4 بیشتر باشد بایدبیرون ازبافت بافاصله بیش از500متردامداری احداث کند وشورادراین مورد هیچ دخالتی نمی تواند داشته باشد فقط دهیار می تواند درصورتی که دهیار داشته باشید. مشکل حل نشد به بخشداری آن منطقه مراجعه فرمائید

 6. ناشناس گفت:

  با سلام
  اولا)آن دامدار کمتر از پنج.راس دام با عنوان دامدار سنتی می تواند در روستا بدون مجوز فعالیت نماید.
  دوما)شورای اسلامی بدون در نظر گرفتن طرح هادی روستا در صورتی که کوچه ای در طرح هادی روستا درجوار زمین شما وجود داشته وشما قصد محصور کردن آن با سیمان وبلوک ویا فنس کشی را داشته باشید باید ضمن دریافت پروانه حصار کشی از دهیاری نسبت به عقب نشینی اقدام نمائید.
  در غیر این صورت شورای اسلامی یا دهیار جاهل به قانون واختیارات شورای اسلامی ودهیاری می باشد.

 7. ناشناس گفت:

  سلام
  به نظر من کلا شورا در حال حاضر وجود ندارد وجایگاه آن صرفا یک جایگاه تشریفاتی و الکی است،شوراها کالا واساسا هیچ قدرت وجایگاهی ندارند دلیلش هم نداشتن قدرت مالی است متاسفانه قوانین شورا طوری تنظیم شده که این عنصر فقط به جای مسئولین وحقوق بران نظام فحش خور مردم باشند براستی شورا در جامعه امروز ایران فقط یک وجود الکی است شما فرض کن شورایی که اینقدر بودجه نداشته باشد که نتواند پول شارژ موبایلش تامین شود واقعا چراباید دلسوز باشد در مقابل آن دهیار که در حکم کارمند وکارگر پیمانکاری شوراتمام امور مالی را دردست دارد فلذا قدرت هم دردست اوست واما قانون انتخاب رئیس شورا بزرگترین صدمه را بر پیکره شورا میزند چرا وقتی مردم شخصی را با حده اکثر رای انتخاب میکنند باید طی یک انتخاب داخلی دارنده کمترین رای بشود رئیس شورا وچون شخص اول رای بیشتری داشته واکنون کنار گذاشته شده از طرف مردم به بی عرضگی وناتوانی محکوم شود این یک قانون استعماری است وبی احترامی صد در صد به رای مردم وضمنا باعث تضعیف شورا وبی خیالی در انجام امور

 8. احمد گفت:

  سلام ملکی که متعلق به شماست چه سند دار چه مشاع هیچ کس حق تصرف آن را نمدارد هیچ کس حتی اگر برای راه عموم باشه باید رضایت شما جلب بشه چه برسه به این که راه شخصی میخواهند بگیرند پس هیچ قدرتی با تهدید نمیتونه زمین شما را بگیره حتی ریس جمهور چه برسه به یه دهیار

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی: 134 90 322 011  داخلی 3 
تلفن واحد فروش: 134 90 322 011  داخلی 2     همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
فکس: 876 74 897 021      تلفن: 134 90 322 011