معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

ارائه گزارش عملکرد امور دهیاری‌ها در دولت یازدهم به مناسبت ۱۴ تیر روز شهرداری و دهیاری

14 تیر 1396
ارائه گزارش عملكرد امور دهياري‌ها در دولت يازدهم به مناسبت 14 تير روز شهرداري و دهياري

تخصیص ۷۲ درصد کل اعتبارات توزیع شده بین دهیاری ها در دولت یازدهم/ بهره برداری از ۳۳ هزار و ۷۶۰ پروژه عمرانی / فعالیت ۲۱۶۷ دهیار زن/

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ضمن ارائه گزارش عملکرد امور دهیاری‌ها در دولت یازدهم به مناسبت ۱۴ تیر روز شهرداری و دهیاری گفت: از آغاز تاسیس دهیاری در کشور در سال ۱۳۸۲ تاکنون بالغ بر ۱۰ هزارو ۹۳۲ میلیارد تومان به دهیاری‌های کشور تخصیص یافته که از این میزان حدود ۷۹۰۷ میلیارد تومان در طی دوره فعالیت دولت یازدهم به صورت ملی و استانی بین دهیاری‌های کشور توزیع شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سعیدرضا جندقیان با بیان مطلب فوق گفت: بدین ترتیب حدود ۷۲ درصد کل اعتبارات توزیع شده بین دهیاری ها در طول دولت یازدهم تخصیص یافته است.
وی در خصوص حمایت مالی از نهاد دهیاری گفت: از مجموع اعتبارات واریزی در دولت یازدهم ۳۰ درصد اعتبارات به صورت ملی و ۷۰ درصد از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده از طریق استانی بین دهیاری‌ها توزیع شده است.
وی اضافه کرد: از سال ۱۳۹۵ اعتبارات ملی دهیاری‌های کشور به صورت مستقیم به حساب دهیاری‌ها واریز می‌شود که نشان از اعتماد دولت یازدهم به مدیریت های محلی و دهیاران به عنوان مدیران ارشد روستا می‌باشد.
جندقیان در خصوص اجرای پروژه‌های عمرانی و خدماتی توسط دهیاری ها گفت: دهیاران به عنوان مدیر ارشد روستا وظایف متعددی را در راستای توسعه پایدار مناطق روستایی بر عهده دارند. این وظایف حیطه گسترده‌ای را دربرمی‌گیرد که از اهم آن می‌توان به بهبود وضعیت کالبدی، ارتقاء وضعیت بهداشتی و زیست‌محیطی و کمک به ارتقاء شاخص‌های سکونت و کیفیت زندگی در روستا اشاره نمود.
وی توضیح داد: در راستای انجام این وظایف، همه ساله با کمک اعتبارات ملی و استانی و بهره‌مندی حداکثری از توان نهاد‌های محلی و مشارکت مردمی، پروژه‌های متعددی در زمینه‌هایی همچون؛ بهسازی معابر و ساماندهی کالبدی محیط روستا، بهداشت محیط و مدیریت پسماند، ایمنی و آتش‌نشانی، ساماندهی آرامستان‌ها و گلزار مطهر شهدا، احداث بوستان روستایی و فضای سبز و … توسط دهیاری‌ها اجرا می‌شود.
وی افزود: در مدت فعالیت دولت یازدهم ۳۳ هزار و ۷۶۰ پروژه عمرانی از طریق دهیاری‌های کشور با اعتباری بالغ بر ۲۴۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در خصوص حمایت تجهیزاتی و تامین ماشین آلات عمرانی و خدماتی برای دهیاری‌ها گفت: باتوجه به وظایف متعدد دهیاری‌ها در زمینه عمران و ارائه خدمات؛ تجهیز دهیاری‌ها به ماشین‌آلات مختلف در برنامه‌های وزارت کشور لحاظ شده است. در همین راستا از بدو تاسیس دهیاری‌ها تاکنون ۱۶ هزار و ۱۱۱ دستگاه انواع ماشین‌آلات عمرانی و خدماتی در اختیار دهیاری‌ها قرارگرفته است که از این تعداد، ۳۶۱۸ دستگاه، یعنی ۲۲ درصد کل ماشین آلات، صرفاً در دولت یازدهم بین دهیاری‌های کشور توزیع شده است.
جندقیان در زمینه ارتقاء وضعیت ایمنی روستاها گفت: به منظور ارتقاء سطح ایمنی در روستاهای کشور و لزوم ارائه خدمات امدادی به روستاها باتوجه به حساسیت‌های سکونتگاه‌های روستایی به لحاظ استحکام ابنیه و کانون‌های تولید و انباشت محصولات کشاورزی، تجهیز دهیاری‌ها به ادوات و ماشین‌آلات آتش‌نشانی مدنظر بوده است.
وی افزود: از بدو تاسیس دهیاری‌ها تاکنون ۷۵۱ پایگاه آتش نشانی روستائی تجهیز شده است که ۵۶ درصد از آنها، شامل۴۲۰ پایگاه، در دولت یازدهم تجهیز شده‌اند. همچنین هماهنگی لازم با ستادکل محترم نیروهای مسلح برای بهره گیری از ظرفیت نیروهای وظیفه برای خدمات رسانی در این پایگاه‌ها صورت پذیرفته است.
وی درزمینه ساماندهی سیستم مدیریت پسماند روستایی گفت: به منظور دستیابی به توسعه پایدار و بهبود وضعیت زیست محیطی روستاها که از وظایف اصلی و اساسی دهیاری‌ها به شمار می‌آید، در دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به توسعه سیستم مدیریت پسماند، مشتمل بر جمع‌آوری، حمل و دفع بهداشتی، شده است به گونه‌ای که از تعداد ۸ هزار روستای تحت پوشش این سیستم، ۱۵۰۰ روستا در این دولت تجهیز شده اند. همچنین در حال حاضر در ۲۶ هزار روستای کشور نیز جمع آوری پسماند از طریق دهیاری‌ها صورت می‌گیرد.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه به ساختار سازی مدیریت روستایی اشاره نمود و گفت: دراجرای قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور (مصوب ۱۴/۴/۱۳۷۷) در طی دوره فعالیت دولت یازدهم، ۴۳۴۵ دهیاری تاسیس و آمار دهیاری‌های کل کشور از ۲۹ هزار و ۱۹۰ دهیاری به۳۳ هزار و ۵۳۵ دهیاری افزایش یافته است و به این ترتیب تاکنون ۸۷ درصد جمعیت روستایی کشور، یعنی، اغلب روستاهای بالای ۳۰ خانوار، از خدمات مدیریت روستایی بهره‌مند می‌باشند.
جندقیان همچین در زمینه ساماندهی ساختار اداری دهیاری‌ها گفت: از مجموع۳۳ هزار و ۵۳۵ دهیاری کشور، ۳۶۶۴ دهیاری به صورت تمام وقت، در روستاهای بالای ۱۵۰۰نفر جمعیت، و بقیه به صورت پاره وقت مشغول به خدمت می‌باشند.
وی توضیح داد: دهیاری‌های کشور براساس شاخص‌های جمعیت، وسعت و درآمد به ۶ درجه تقسیم می شوند که از مجموع ۱۹ هزار و ۳۸۲ دهیاری درجه‌بندی شده، ۳۰۲۱ دهیاری دردولت یازدهم درجه‌بندی شده اند که رشدی برابر با ۱۸ درصد را در این دولت نشان می‌دهد.
وی همچنین به حضور زنان در عرصه مدیریت روستایی اشاره نمود و گفت: از بدو تاسیس نهاد دهیاری تاکنون شاهد روند رو به رشد حضور زنان ایران اسلامی در عرصه مدیریت روستایی بوده‌ایم؛ به طوریکه در اولین دوره شوراهای اسلامی روستا شاهد حضور ۱۵۰ نفر دهیار زن بوده‌ایم که این رقم در دومین دوره به ۴۰۰ نفر و در سومین دوره به ۸۸۸ نفر دهیار زن افزایش یافته است.
جندقیان افزود: در حال حاضر با ۱۴۴ درصد رشد نسبت به دوره سوم، تعداد دهیاران زن به ۲۱۶۷ نفر افزایش یافته است که این نشان از حضور موثر زنان در عرصه مدیریت روستایی دارد.
وی در ادامه در زمینه ساماندهی قوانین و مقررات دهیاری‌ها گفت: با توجه به خلاءها و نواقص قوانین موجود در مدیریت روستایی، وزارت کشور در سال ۱۳۹۳ اقدام به تدوین «پیش‌نویس لایحه دهیاری‌ها» نمود که این پیش‌نویس در آذرماه سال ۱۳۹۳ با ۴۱ ماده تقدیم دولت محترم شد که پس از ارجاع به کمیسیون خاص امور کلان‌شهر تهران و سایر کلان‌شهرهای هیات دولت، طی ۲۵ جلسه در کمیسیون فرعی بررسی و به کمیسیون اصلی ارجاع شد.
وی اضافه کرد: متن لایحه در کمیسیون اصلی، تلخیص و با عنوان «لایحه اصلاح و الحاق موادی به ماده واحده قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور» در ۱۸ ماده تنظیم شد. این متن در شهریور ماه سال ۹۵ به هیات محترم دولت ارجاع شد که در حال حاضر فرآیند بررسی آن در کمیسیون مربوطه در حال نهایی شدن است.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین درزمینه اقدامات صورت گرفته به منظور حمایت از کارآفرینی و اشتغال در عرصه روستایی گفت: در راستای حمایت از اشتغال در مناطق روستایی، فعالیت‌هایی در سه بخش شناسایی، نشر و ترویج و حمایت انجام شد که اولین اقدام، شناسایی روستاهای دارای قابلیت توسعه در سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی وزارت کشور شامل کرمان، لرستان و آذربایجان شرقی بود و ۳۷۴ روستا شناسایی و مورد بازدید دقیق میدانی قرار گرفته است که این اقدام در سایر استان های کشور نیز انجام و ۸۸۴ روستا از سایر استان‌ها نیز شناسایی و بانک اطلاعات آنها تکمیل شده است.
وی افزود: درخصوص شناسایی کارآفرینان عرصه‌های روستایی نیز ۱۱۰۹ طرح کارآفرینی روستایی شناسایی و پس از چند مرحله پالایش و بازدید میدانی تعداد ۵۳ طرح انتخاب و نهایی شده است. همچنین به منظور شناسایی و معرفی طرح‌های برگزیده دهیاری‌ها در طول دولت یازدهم ۲ دوره جشنواره طرح‌های برگزیده دهیاری‌ها برگزار و طی آن‌ها در مجموع تعداد ۱۴ طرح خلاقانه و نوآورانه که دارای قابلیت الگوبرداری از سوی سایر دهیاری‌ها می‌باشند، شناسایی، معرفی و تجلیل شده‌اند.
جندقیان در خصوص اقدامات مرتبط با نشر و ترویج گفت: در راستای نشر و ترویج ایده‌های خلاقانه و مبتنی برکارآفرینی روستایی، در اولین اقدام بانک اطلاعات کلیه طرح‌های کارآفرینی شامل ۱۱۰۹ طرح احصاءشده تکمیل و برای دسترسی عموم در سایت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور قرارگرفت. در گام بعدی نیز ۵۳ طرح کارآفرینی منتخب در قالب کتاب “کارآفرینی در عرصه‌های روستایی ایران” تنطیم و منتشر شد.
وی در زمیته اقدامات مرتبط با حمایت از کارآفرینی روستایی گفت: کلیه روستاهای دارای قابلیت‌های خاص توسعه و کارآفرینی، به منظور هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های لازم به وزارتخانه‌های ذی ربط معرفی شده اند. همچنین استانداری‌ها نیز، بسترسازی و تسهیل‌گری برای تسریع فرآیند کارآفرینی در مناطق روستایی را عهده دار شده اند.
وی اضافه کرد: از سوی دیگر به منظور حمایت از کارآفرینی و اشتغال و کمک به خودکفایی نهاد دهیاری نیز مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت ،با کارمزد ۸ درصد، و مدت بازپرداخت ۴۸ ماه و یک سال تنفس، برای طرح‌های درآمدزای دهیاری‌ها در سال ۹۵ در نظر گرفته شده است که در سنوات آتی نیز ادامه می یابد.
جندقیان همچنین در خصوص تدوین سند توسعه روستایی گفت: به منظور نظام‌مندی و برنامه محور بودن اقدمات توسعه‌ای و همچنین به منظور اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در مناطق روستایی کشور، در نظر است سند توسعه روستایی ۳۱ شهرستان محروم از ۳۱ استان کشور با رویکرد اقتصاد مقاومتی و با بهره‌گیری از ظرفیت علمی دانشگاه‌ها و همیاران توسعه روستایی و ظرفیت اجرایی استانداری‌ها و واحدهای تابعه و سایر دستگاه‌های اجرایی ذی ربط تهیه و تدوین شود

  • 14 تیر 1396
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011