معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

برزخ شهر و روستا برای ۱۰۰هزار حاشیه‌نشین یاسوج

4 بهمن 1399

الحاق روستاهای مجاور به شهر یاسوج ۲سال پیش در شورای برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد مصوب شد ولی هنوز روی میز شورای عالی شهرسازی خاک می‌خورد.

الحاق روستاهای مجاور به شهر یاسوج بعد از گذشت ۲سال ماندن روی میز شورای عالی شهرسازی، هنوز تعیین تکلیف نشده و ۱۰۰ هزار نفر در عالم برزخ شهر و روستا مانده‌اند.

شهر یاسوج به عنوان پایتخت طبیعت ایران یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای کشور بوده تا جایی که ۱۰۰ هزار نفر در روستاهای حاشیه این شهر زندگی می‌کنند و روز به روز بر جمعیت این مناطق افزوده می‌شود تا جایی که یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی گریبانگیر کهگیلویه و بویراحمد همین بحث افزایش حاشیه نشینی در این شهر است.

کهگیلویه و بویراحمد که روزگاری بیش از ۹۰ درصد جمعیت آن روستایی و عشایری بودند هم اکنون نسبت آن به ۵۲ درصد شهری و ۴۸ درصد روستایی رسیده و این کاهش جمعیت روستایی سیر سعودی به خود دارد.

از دو هزار و ۲۲۴ روستای این استان هم اکنون بیش از ۷۰۰ روستا خالی از سکنه شده‌اند که بررسی‌ها نشان می‌دهد دلیل این کاهش جمعیت روستایی فرار از بیکاری و نبود زیرساخت‌های مناسب از جمله ارتباطی درست و حسابی، امکانات بهداشتی و آموزشی، شبکه آب شرب، نبود آنتن دهی شبکه تلویزیون و همراه اول بوده است.

این کاهش جمعیت روستایی و مهاجرت به سمت شهرها از جمله یاسوج دستاوردی جز حاشیه نشینی و ایجاد مشکلات فراوان و نگرانی از آسیب‌های اجتماعی نداشته است تا جایی که به دلیل بی توجهی مسئولان بنیاد مسکن شاهد اجرای طرح‌های هادی در حاشیه شهر یاسوج بدون در نظر گرفتن قوانین لازم از جمله پیش بینی فضای سبز و آموزشی هستیم.

کمبود فضای آموزشی در  ۵ کیلومتر شهر یاسوج مردم را رنج می‌دهد تا جایی که بسیاری از فرزندان این دیار ترک تحصیل کرده و در واقع عطای علم و دانش را به لقایش می‌بخشند و به سمت حلبی‌خانه‌ها پیش روی می‌کنند.

بحث الحاق روستاهای حریم به شهر یاسوج برای نخستین بار در آبان‌ماه سال ۹۵ در کارگروه زیربنایی مصوب شد و تیرماه ۹۶ در شورای برنامه ریزی مطرح شد و ۲۹ خرداد ۹۷ مجدد در شورای برنامه ریزی مطرح و بعد از ارائه نظرات و پیشنهادهای مشاور و مسئولان و متولیان امر این مهم تصویب شد که برای سیر مراحل بعدی به مرکز کشور ارسال شد ولی هنوز خبری از ابلاغ برای اجرا نیست و روی میز شورای عالی شهرسازی خاک می‌خورد.

فرماندار شهرستان بویراحمد با اشاره به اینکه طرح الحاق آمده و هم اکنون دست وزارت راه و شهرسازی است، گفت: جمعیت شهر یاسوج ۱۴۰ هزار نفر است، اما در واقع شهرداری یاسوج به ۲۴۰ هزار نفر خدمات‌رسانی می‌کند.

شاهرخ کناری خواستار الحاق این مناطق به شهر یاسوج و رفع دغدغه مردم برای همیشه شد و افزود: با کلیت طرح الحاق روستاهای مجاور به شهر یاسوج موافق هستیم و به طور قطع با انجام الحاق سایر مقولات از جمله افزایش سرانه‌ها پیگیری و دنبال می‌شود.

به گزارش تسنیم، یاسوج به دلیل خوش آب و هوا بودن و قیمت مناسب املاک در مناطق حاشیه‌ای در رتبه‌های نخست مهاجر پذیری در کشور قرار گرفته و خواسته یا ناخواسته به سمت حاشیه نشینی رفته‌اند که هم اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر در برزخ شهر یا روستا مانده‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

  • 4 بهمن 1399
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

برچسب ها : ، ،

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011