معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

اجرای آئین سنتی شمایل گردانی ابن ملجم مرادی در روستاهای کاشان

20 اردیبهشت 1400

به گزارش خبرنگار مهر، آئین سنتی شمایل گردانی ابن ملجم مرادی شب بیست و هفتم ماه رمضان در روستاهای کاشان برگزار شد.

کارشناس و محقق میراث فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری این آئین سنتی در روستاهای کاشان اظهار داشت: از جمله مکان‌هایی که شمایل گردانی ابن ملجم مرادی همزمان با شب ۲۷ ماه مبارک رمضان در آن برگزار می‌شود، روستای نشلج از توابع بخش نیاسر کاشان است.

عباس حلواچی نشلچی با بیان اینکه کوچه پس کوچه‌های این روستا در هنگام برگزاری این آئین مملو از هیاهوی کودکان است که با گرداندن شمایل ابن ملجم مرادی به گونه‌ای به دادخواهی و قصاص قاتل امام علی (ع) برخاسته‌اند، ابراز داشت: پشت این هیجان کودکانه و پشت آن شمایل ساخته و پرداخته شده که روی دستان کودکان پایین و بالا می‌رود تاریخی به بلندای اسطوره‌های کهن ایرانی نهان است.

این کارشناس و محقق میراث فرهنگی تصریح کرد: کودکان روستا در شب ۲۷ ماه مبارک رمضان بنا به سنتی دیرین با استفاده از لباس‌های کهنه عروسک‌هایی می‌سازند که شبیه ابن ملجم مرادی در خیالشان است.

وی با بیان اینکه هنر کودکانه می‌تواند تمسخر خاصی را به این عروسک می‌دهد که جلوه‌ای از خیال و باور آنها به آئین‌های مذهبی است، بیان داشت: کریه بودن منظر عروسک ابن ملجم وجه شاخص آن است.

حلواچی افزود: کودکان هنگام غروب عروسک را در روستا می‌گردانند و با اشعار نغز و گاهاً با لعن و نفرین در پایان آن عروسک را به بلندی برده و آن را آتش می‌زنند.

  • 20 اردیبهشت 1400
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011