معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

روستای فیلبند، روستایی عجیب و رویایی بر فراز ابرها

11 مهر 1400

روستای فیلبند از مناظر بسیار دیدنی مازندران
یکی از زیباترین ییلاق های ایران که بر فراز ابرها واقع شده است روستای فیلبند (Filband) در استان مازندران است. این روستا فوق العاده تماشایی و بی همتا است و منظره ای که از ابرها به شما میدهد، حس نشاط و انرژی زیادی را به شما تزریق میکند و حال و هوایتان را دگرگون میکند .

فیلبند روستایی در شهرستان بابل در استان مازندران ایران است و از توابع دهستان خوشرود شهرستان بابل محسوب می گردد. ساکنان به این روستا فلبن میگویند که کوتاه شده فیلبند است. محلی های این منطقه هم در ماه های گرم سال به ییلاق فیلبند میروند و از هوای خنک این منطقه استفاده میکنند .

 

روستای فیلبنددر زمستان به علت سرما و باریدن برف شدید از سکنه خالی میشود و تنها تعداد اندکی از ساکنان در این ییلاق باقی می مانند. یکی از جذابیت های روستای فیلبند دریای ابری ست که اغلب مواقع آنرا در بر می گیرد و چشم‌انداز فوق العاده ای را تشکیل میدهد . آب و هوای روستای فیلنبد بگونه ای است که پیش بینی های هواشناسی در خصوص آن اصلاً قابل اطمینان نیست و در یک روز امکان دارد شاهد چند پدیده جوی باشید و تنها به مسافت چند ساعت هم برف هم باران و هم آفتاب را ببینید.

یلبند از چشمه های کوچک و بزرگ متعددی بهره مند است چشمه کوچک موسوم به لار دارای املاح معدنی فراوانی است که برای درمان درد کلیه مفید است. گفته می شود که وجود فلوئور کافی در آب چشمه های این منطقه در استخوان بندی مردمش تاثیر بسزایی گذاشته است.

موقعیت جغرافیایی روستای فیلبند بابل
روستای فیلبند بابل، از جنوب به روستاهای ورزنه و نشل، از جنوب شرق روستای شیخ موسی، نیراسم، پاریجان و از شمال غربی به روستای سنگ چال میرسد . هر کدام از این روستاها هم چشم اندازهای دل انگیزی را دارا هستند که میتوانید در طی مسیر رسیدن به ییلاق زیبای فیلبند از آنها دیدن کنید و از طبیعت های آن لذت ببرید. فیلبند مرتفع ترین روستای ییلاقی حوزه مرکزی مازندران است که در جنوب بابل در بخش بندپی غربی واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲۷۰۰ مـــتر است.

فیلبند به بام شرقی مازندران هم مشهور است به دلیل آن که این آبادی در نزدیکی قله ۳۳۹۲ متری اندوار و حصین بن واقع شده و با نقاط همجوار خویش بسیار اختلاف ارتفاع دارد. در خط الراس نزدیک به قله اندوار و در ارتفاعات جنوبی فیلبند، امامزاده ای بر تارک خط الراس دیده میشود که به امامزاده قاسم مشهور است. بقعه سفیدرنگ امامزاده قاسم در ارتفاع ۲۵۰۰ متری دارای یک دالان است که به وسیله سایبانی فلزی و شیروانی محافظت میشود .

زمستان در فیلبند زود شروع میشود و دیر به پایان میرسد و میتوان گفت نزدیک به هفت ماه سال همه جا پوشیده از برف است و سرمای طاقت فرسایی همه جا را فرا می گیرد. روستای فیلبند در فصل زمستان به علت باریدن برف و قطع راه‌های ارتباطی تقریباً بی سکنه میشود ولی با آغاز بهار و روان شدن جویبار ها و رشد گیاهان خوراکی، بار دیگر زندگی و شوق به منطقه برمیگردد .

روستای فیلبند در فصل بهار و فصل تابستان تا سه و چهار برابر گنجایش خویش پذیرای مهمان میشود و به همین علت پیدا کردن جایی به منظور اقامت در این دو فصل کار آسانی نیست و همچنین ، روستای فیلبند دارای هتل و یا مهمان خانه نیست و این کار را دشوار تر میکند . ولی با این حال با کرایه منزل های محلی و ویلاهای محلی ها میتوانید شب را در روستا سپری کنید. هر چند که میتوان حدس زد قیمت اجاره این منازل از ارزش واقعی آن ها به علت حالت خاصش بسیار بیشتر است. در صورتی هم که کمپبنگ هم در فصل های گرم سال در اطراف روستای فیلبند میسر است. ولی در هر صورت و در هر فصل هوای شب روستای فیلبند بسیار سرد است.

بهترین دوران برای سفر به فیلبند مازندران
در روزهایی که هوای شهر بسیار گرم است، روستای فیلبند  اینگونه نیست به طوریکه معمولاً با نسیمی خنک همراه است و حس بسیار خوشایدنی را به شما هدیه خواهد داد تا جایی که دوست دارید مدت بیشتری  را در این روستای زیبا سپری کنید. آب و هوای روستای فیلبند در فصل های گوناگون به شرح زیر است.

فیلبند در فصل بهار: با وجود خصوصیت های جذاب روستای فیلبند آب و هوای این ییلاق در بهار آنرا بسیار دوستداشتنی نموده است . به دلیل آن که در این فصل، فیلبند دارای بارش باران و برف، تگرگ و تابش افتاب، رنگین کمان و وزش باد است بگونه ای که از طبیعت دست نخورده این منطقه در استان مازندران در شگفت می مانید.

فیلبند در فصل تابستان: ولی در فصل تابستان، روستای فیلبند دارای هوای بسیار خوش و در بعضی مواقع حتی سرد است. منظره ابرها و هوای تازه روستا، شما را از فکر گرمای هوای شهرتان در تابستان خارج میکند .

  • 11 مهر 1400
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

برچسب ها : ، ، ، ، ،

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011