معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

وزیر کشور: جریان یکطرفه مهاجرت از روستا به شهر باید اصلاح شود

14 بهمن 1400

وزیر کشور با بیان اینکه بخش عمده معضلات شهری امروز در کشور ناشی از مهاجرت بی رویه از روستا به شهر است؛ تصریح کرد: باید روند مهاجرت یک طرفه از روستا به شهر با تقویت هویت های روستایی اصلاح شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر احمد وحیدی در اولین جلسه قرارگاه جهادی در حوزه محرومیت زدائی روستاهای کشور گفت : رویکرد  محرومیت زدائی اقدام  مقدس و ارزشمندی برای توسعه و آبادانی کشور است.

وی گفت: امروز در کشور انگیزه، توان، ظرفیت نیروهای انسانی، دانش مدیریتی و مادی برای تحقق امر مهم محرومیت زدانی در مناطق مختلف کشور وجود دارد و باید این کار به صورت جهادی و مردمی تحقق یابد.
وزیر کشور تاکید کرد: بسیاری از معضلات و چالش های اجتماعی در شهرهای کشور ریشه در مهاجرت های بی رویه از محیط های روستایی به حاشیه شهرها دارد.

وزیر کشور در ادامه سخنان خود با اظهار این امر که باید جریان دو طرفه مهاجرت به شهر و شهر به روستا در یک روال عادی و منطقی شکل گیرد؛ گفت: این طور نیست که هیچ مهاجرتی از روستا به شهر نباید شکل بگیرد چالش اصلی در آنجاست که جریان مهاجرت یک طرفه از روستا به شهر باشد و هر فرد روستایی حس کند که باید مهاجرت کند.

وی در این خصوص گفت: یکی از مکانیسم های کارآمد در اصلاح  جریان مهاجرت  از روستا به شهرها، تقویت هویت های روستایی است.

وی در این خصوص گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند تقویت هویت های روستایی اعم از فرهنگ دوستی، گذشت، در غم و شادی همدیگر شریک بودن، صدق و صمیمیت و مهربانی هستیم.

وزیر کشور همچنین خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقداماتی که باید مورد توجه جدی در روستاهای کشور در جهت حفظ هویت روستایی اتفاق بیفتد همان معماری روستایی است که باید این معماری متناسب با فرهنگ و تاریخ و آداب و سنن روستا باشد.

ضرورت سرعت بخشی به تشکیل دهیاری در همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور از دیگر محورهای مورد اشاره دکتر وحیدی در نشست امروز بود و در این خصوص گفت: باید به طرق مختلف هویت و انسجام را در روستا تقویت بخشیم و این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که در مواقع بحران های طبیعی، حمایت های هلال احمر و سایر نهادهای خدمات رسان به روستاهای فاقد دهیار به سختی صورت می گیرد و برای همین ضرورت دارد همه روستاهای بالای بیست خانوار هر چه سریعتر دهیار داشته باشند.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت تقویت اقتصاد روستایی اشاره کرد و گفت: در موضوع توسعه اقتصاد روستایی باید رویکرد آمایشی داشته باشیم و هر روستایی متناسب با ظرفیت های محیطی و اقلیمی اش که می تواند حوزه های کشاورزی، صنایع دستی، صنعت دامداری، ماهیگیری و حتی گردشگری باشد، تقویت و فعال شود.

وی در پایان با اشاره به این موضوع که رفع محرومیت زدائی در روستاهای کشور همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بوده است؛ خاطرنشان کرد: باید با روحیه جهادی و رویکرد قرارگاهی بتوانیم با هم افزایی ظرفیت های داخلی و میدان داری مردم و کارآفرینان و صنعتگران و افراد صاحب نام و نشان روستا، تحولی عظیم در رفع محرومیت روستاهای کشور ایجاد نماییم.

شایان ذکر است در این جلسه رییس، معاون امور دهیاریها و مدیران و کارشناسان معاونت امور دهیاریهای سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور نیز حضور داشتند و گزارشی از برنامه ها و اقدامات صورت گرفته بیان نمودند.

  • 14 بهمن 1400
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011