معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

توسعه روستاها باید مبتنی بر حفظ دامپروری و مشاغل روستایی باشد

29 اردیبهشت 1403

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی تاکید کرد: توسعه روستاها باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر امکانات زندگی، امکانات تولید هم برای روستاییان فراهم شود و حضور دام در روستا بلامانع باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از وزارت جهادکشاورزی، محمدابراهیم حسن‌نژاد معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی در برنامه صف اول صدا و سیما اظهار کرد: بخش امور دام از زیربخش‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی است و وظیفه آن تولید محصولات پروتئینی و تامین نیاز جامعه در این بخش است.

وی با بیان این که در تولید شیر و مواد لبنی خودکفا هستیم و تمامی نیاز کشور، توسط دامداران تولید می‌شود، ادامه داد: در سال حدود ۱۱.۵ میلیون تن تولید شیر در کشور داریم که بخش زیادی از آن در واحد‌های صنعتی و بخشی از آن نیز توسط واحد‌های سنتی تولید می‌شود.

معاون امور تولیدات دامی کشور گفت: سال گذشته بیش از ۱۸۵ هزار تن شیر خشک تولید کردیم که نزدیک به ۹۵ هزار تن آن به سایر کشور‌ها صادر شده است.

وی در خصوص تولید پنیر و کره در کشور عنوان کرد: ۹۵ هزار تن نیز در سال گذشته صادرات پنیر داشتیم و ۱۳ هزار تن هم صادرات کره به ثبت رسیده است. اگر این محصولات با پایه شیر را معادل شیر در نظر بگیریم، در کنار تامین نیاز کشور، معادل ۲ میلیون تن صادرات شیر در کشور داشتیم.

حسن‌نژاد با اشاره به تولید گوشت مرغ در کشور گفت: با توجه به این که بیش از ۱۸ هزار و ۳۰۰ واحد مرغداری در حوزه تولید گوشت سفید در کشور وجود دارد، سالانه حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گوشت سفید تولید می‌شود.

وی افزود: در سال ۱۴۰۲، بیش از یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام شد که رشد قابل توجهی نسبت به سنوات گذشته داشت.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با بیان این که برای امسال در حوزه تولید گوشت سفید خوداتکایی را در اهداف داریم و برنامه این است که علاوه بر تامین نیاز جامعه، همه ذخایر استراتژیک هم از تولید داخل تامین شود، گفت: همچنین برنامه‌ای هم برای صادرات مازاد تولید داریم و تاکنون در سال ۱۴۰۳ بیش از ۴ هزار تن صادرات گوشت مرغ داشتیم.

حسن‌نژاد در رابطه با تولید تخم‌مرغ نیز تصریح کرد: بیش از نیاز کشور تولید تخم‌مرغ داریم و در سال گذشته حدود یک میلیون و ۱۳۰ هزار تن تولید تخم‌مرغ در کشور انجام و ۱۳۹ هزار تن آن به کشور‌های اطراف صادر شد.

وی ادامه داد: برنامه ما برای سال ۱۴۰۳ صادرات ۱۶۰ هزار تنی تخم‌مرغ است که در کنار نیاز داخل که یک میلیون و ۵۰ هزار تن است، تامین خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی میزان تولید گوشت قرمز را حدود ۹۰۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: نیاز داخل بیش از این است که از طریق واردات تامین می‌شود. ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن نیاز به واردات گوشت قرمز داریم و امسال برنامه ما در راستای افزایش تولید است تا امکان خوداتکایی فراهم شود.

وی ادامه داد: در ۴۰ سال گذشته به دلیل نیاز کشور، همواره واردات گوشت به خصوص به صورت منجمد انجام شده است که بخش زیادی از آن در صنایع فرآوری گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با بیان این که در دهه‌های اخیر، اقدامات مختلفی باعث برهم خوردن مشاغل روستایی، دامداری روستایی و کاهش دام مولد در کشور شده است، گفت: تغییر در بافت مسکن روستایی، انتخاب دهیارها و ممانعت از توسعه مشاغل روستایی در بافت روستاها باعث از میان رفتن دامداری‌های روستایی و به تبع آن از میان رفتن دام‌های مولد شده است که باید سیاست‌های مبتنی بر توسعه روستایی را تغییر دهیم.

وی افزود: توسعه روستاها باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر امکانات زندگی، امکانات تولید هم برای روستاییان فراهم شود و حضور دام در روستا بلامانع باشد.

حسن‌نژاد در ادامه تصریح کرد: طبق مصوبه هیات وزیران، دامداری در روستا نیازمند هیچ مجوزی نیست، لذا نگاه به توسعه در روستاها باید با تولید همراه باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۲ اقدامات خوبی در خصوص احیای دام مولد اتفاق افتاد. در ۶ ماه ابتدایی این سال با گرانی علوفه روبرو بودیم که با اقدام وزارت جهاد کشاورزی یک میلیون تن نهاده مدت‌دار در اختیار دامداران قرار گرفت که بدون هزینه دامشان را تغذیه کنند.

وی ادامه داد: شاهد هستیم که این اقدام اثرگذار بود و اثرات آن در ۱۴۰۳ مشخص خواهد شد.

حسن‌نژاد در رابطه با نژاد دام‌های سبک و سنگین کشور تصریح کرد: نژاد اصلی دام سنگین کشور هلشتاین ایرانی است اما در رابطه با دام سبک ۲۷ نژاد اصیل ایرانی در نقاط مختلف کشور و متناسب با اقلیم داریم و هیچ برنامه‌ای برای اختلاط نژادی دام نداریم.

وی با بیان این که آنچه باعث حفظ مراتع می‌شود، وجود دام است، گفت: در مناطقی که دام از بین رفته و دامداری صورت نمی‌گیرد، مراتع هم از دست رفته است لذا توسعه دامپروری به حفظ مراتع کمک خواهد کرد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با بیان این که گله‌داری باید دوباره در کشور مورد توجه قرار گیرد، افزود: چرای دام، استفاده از مرتع و در راستای آن، تولید گوشت قرمز و رسیدن به خودکفایی در تولید گوشت باید مدنظر قرار گیرد؛ بنابراین ما سیاست‌های کشور را به سمت توسعه دامداری روستایی مبتنی بر حفظ مراتع سوق خواهیم داد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۲۳۰ هزار نفر شتر در کشور داریم که در ۱۳ استان کشور پراکنده هستند که حدود ۱۸ هزار تن تولید شیر دارند.

  • 29 اردیبهشت 1403
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |


پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011