معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

پرداخت۱۵۰۰میلیاردتومان تسهیلات برای مکانیزاسیون کشاورزی

3 اردیبهشت 1396
تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی

پرداخت۱۵۰۰میلیاردتومان تسهیلات برای مکانیزاسیون کشاورزی

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پیش بینی کرد: امسال با تخصیص کامل تسهیلات ۱۵۰۰ میلیارد تومانی پنجمین خط اعتباری، حدود ۱۵ تا ۲۰درصد سطوح مکانیزه تولیدات مختلف کشاورزی افزایش یابد.

کامبیز عباسی ضمن اشاره به راه اندازی و ابلاغ تسهیلات خط اعتباری شماره ۵ مکانیزاسیون کشاورزی به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ اظهار داشت: تسهیلات اعتباری امسال نسبت به رقم ۱۲۰۰ میلیارد تومان سال گذشته ۲۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

وی افزود: این تسهیلات بانکی با کارمزد ۱۵ درصد و طول مدت ۵ تا ۷ ساله در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
عباسی پیش بینی کرد: ۱۰ تا ۱۵ درصد این منابع اعتباری در حوزه فناوری‌های نوین سرمایه گذاری و در کنار مشوق‌ها و کمک‌های بلاعوض منجر به معرفی روش‌های نوین در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی شود.
وی دلیل افزایش اعتبارات را انبوه تقاضا در بخش ماشین‌های کشاورزی و مکانیزاسیون در بانک کشاورزی دانست و یادآور شد: آخرین جذب تسهیلات اعتباری خط (۴) در سال ۹۵ مبلغ ۱۱۲۰ میلیارد تومان بود در حالی که بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومان تقاضا برای دریافت تسهیلات مکانیزاسیون از سوی کشاورزان در بانک کشاورزی ثبت شده است.
عباسی افزود: در دولت تدبیر و امید تا سال ۹۵ در مجموع بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان فقط تسهیلات در حوزه مکانیزاسیون جذب شده که اگر خریدهای نقدی ماشین آلات کشاورزی و ۲۰ درصد آورده کشاورزان را اضافه کنیم، نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی اتفاق افتاده که طی ۴۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.
وی تسهیل گری‌ها، ضوابط و مقررات بانکی و تطابق آن با وضعیت مالی کشاورزان، اثرات چشمگیر ماشین آلات در افزایش بهره وری، کاهش هزینه‌های تولید، کاهش ضایعات، رونق حوزه صنعت ماشین‌های کشاورزی و آمادگی عرضه کنندگان ماشین‌های کشاورزی در تحویل، همفکری و تعامل تمام بخش‌های ذی ربط در حوزه مکانیزاسیون در ستاد مکانیزاسیون کشاورزی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان را از دلایل افزایش میزان جذب تسهیلات مکانیزاسیون نام برد.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در عین حال ارتقای کیفیت ماشین‌های کشاورزی، نظارت‌های دقیق، تست و آزمون ماشین‌ها و ادوات کشاورزی و آبیاری، افزایش رقابت در تولید و عرضه این ماشین‌ها و کاهش قیمت را از دیگز عوامل مؤثر در جذب اعتبارات مکانیزاسیون عنوان کرد.
وی درباره چگونگی توزیع استانی تسهیلات اعتباری ۱۵۰۰ میلیارد تومانی سال جاری گفت: طبق برنامه ریزی‌ها، بیشترین سهم حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان به استان‌های خوزستان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و حداقل حدود ۱۳ تا ۲۵ میلیارد تومان به برخی استان‌ها تخصیص یافته است.
عباسی سهم بخش زراعت از این تسهیلات را نزدیک به ۸۰۰ میلیارد تومان، باغبانی قریب به ۳۰۰ میلیارد تومان، دام و طیور حدود ۱۵۰ میلیارد تومان، شیلات ۷۵ میلیارد تومان و زیر بخش گیاهان دارویی، جنگل و منابع طبیعی را نزدیک به ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد.
وی در عین حال افزود: با توجه به قابلیت جذب در استان‌ها و تقاضاها، این سهمیه بندی‌ها ممکن است، تغییر کند.
عباسی با بیان این که بخش مکانیزاسیون کشاورزی سالانه نیازمند ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی است، اظهار داشت: تأمین این اعتبار با آورده شخصی کشاورزان و خریدهای نقدی سرمایه گذاری ۲۵۰۰ تا ۳ هزار میلیارد تومان در هر سال می‌تواند منجر به رونق واقعی و شکوفایی بخش تولید شود..

  • 3 اردیبهشت 1396
  • |
  • دیدگاه
  • |
  1. ناشناس گفت:

    سلام خواستم ببینم فروشگاهای مجاز سموم کشاورزی از این طرح تسهیلات بهشون وام تحلق میگیره

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011