معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

روستای کوپچ

7 مرداد 1396
روستای کوپچ

روستای کوپچ؛ روستایی آرمیده در میان کوه های نیکشهر

کوپچ واقع در سیستان و بلوچستان شهرستان نیکشهر و در بخش لاشار، لاشار جنوبی واقع شده است. اینجا روستایی سرسبز با آب‌وهوای معتدل کوهستانی و اقلیم زیبا است. اغلب نیروی جوان و تحصیل‌کرده روستا در دهستان و شهرهای مجاور جهت امرار و معاش شاغل هستند.

 

پیشینه تاریخی

پیشینه تاریخی روستای کوپچ تاریخ و گذشته هر روستایی حقایق خاصی را در مورد آن سکونتگاه در گذر تاریخ به نمایش می‌گذارد. روستاها بر حسب تصادف به وجود نیامده‌اند، بلکه در شکل‌گیری آنها ساختار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تاثیرگذار بوده است.

بر خلاف اذعان بعضی‌ها که بر این باورند روستاها به صورت خودبه‌خودی به وجود آمده‌اند، باید گفت نه تنها آن‌ها به صورت تصادفی به وجود نیامده‌اند، بلکه در پیدایش آن‌ها عوامل متعددی به صورت ارگانیک تاثیرگذار بوده که بسته به میزان اهمیت هر یک از این عوامل، نقش آن‌ها در طی دوره‌های مختلف دستخوش تغییر و تحول قرار گرفته است. همین عوامل تاثیرگذار در روستا، گذشته و تاریخ ویژه‌ای را در مورد آن روستا در متن خود دارد.

 

روستای کوپچ بنابر اظهار نظر پژوهشگران و علاقه‌مندان به مباحث تاریخی مردم کوپچ شاخه‌ای از طوایف کوچ که بعدا قفس وقفچ و نهایتا به کوپچ تغییر نام داده است، چنانچه این نظریه درست باشد، قدمت این روستا به پیش از اسلام بر می‌گردد، اما شواهدی مانند قبرستان جنگ مغول و قنات کهن گیشراتی و نخل‌های سر به آسمان این باور را در سطح منطقه به مرحله تایید رسانیده که کوپچ یکی از قدیمی‌ترین آبادی‌های لاشارزمین است.

 

این منطقه معتدل و نسبتا اقلیم خوش آب‌وهوایی است. در این منطقه اغلب درخت خرما آن هم نوع مرغوب مضافتی به عمل می‌آید و میوه‌هایی از نوع درخت سیب، انگور، پرتقال، هلو، لیمو ترش و لیمو شیرین، ترنج و … به عمل می‌آید.

 

سفره زیر زمینی غنی از آبی دارد حتی با بارندگی های کم باز هم آبش کم نشده است.

وجه تسمیه

نام روستا مخفف کوه و پیچ است، یعنی دور تا دور این دهستان را کوه‌ها محصور کرده‌اند. این دهستان همچون نگینی در میان کوه‌ها واقع شده و در واقع منطقه کوهستانی است.

جاذبه‌های طبیعی

این دهستان با چشم‌اندازهای زیبا و کوهستانی و باغات و نخل‌های زیبا این منطقه را جذاب کرده است و جلوه‌های طبیعی کوه‌های دور و اطرافش از جمله کوه پیزوهک و کوه کلاتکینک منظره زیبایی از روستا را بر بالای این کوه به نمایش می‌گذارد. خانه‌های خشت و گلی اغلب تخریب و جایشان را به خانه‌های مدرن داده است.

 

 

آبشار گرموس

 

آبشار گرموسی واقع در آبادی کشیگان پشت گر است.

این آبشار زیبا در منطقه لاشار، لاشارجنوبی چهار کیلومتری و جنوب غربی روستای کوپچ آبادی کشیگان (پشت گر) قرار دارد. وجه تسمیه آن این است که حدود ٣ قرن پیش شخصی به نام موسی چند بوته نخل در کنار آبشار کاشته و به این دلیل بود این آبشار آبادی پشت آن معروف به پشت گر است. نخل‌های به جامانده در پشت آبشار گرموسی قدمتی حدود ٣٠٠ ساله دارند و زیبای دو چندانی به این آبشار زیبا و دل انگیز داده است.

 

غار ملاسلیمان (هو سلیمان)

غار ملا سلیمان معروف به (هو سلیمان) یکی از غارهای تاریخی در منطقه لاشار نزدیک روستای کوپچ و از توابع این روستا است. این غار در یکی از دره‌های رود کوچهک از شعبه‌های رودخانه کوپچ در کوه‌های گراوانی به فاصله ۵ کیلومتری جنوب روستای کوپچ واقع شده است.

سلیمان معروف به ملا سلیمان از نزدیکان دادشاه بلوچ نیلگی که سرمچار مبارز و آزدیخواه و مخالف دولت ستم شاهی بوده است. در حدود سال ١٣٣٧ شمسی بعد از قتل دادشاه و برادرش محمد در جنگ جاه ابگاه با مهیم خان میرلاشاری و همراهانش در این غار پناه گرفت. نیروهای دولتی در یک زمستان خیلی سرد و وحشتناک با راهنمایی افراد محلی این مکان را شناسایی کردند، البته قبل از جنگ و هدف قراردادن گروه ملا سلیمان دولت و نیروهای امنیتی همگی سران لاشار را به محل فرا خواندند و تا به واسطه پادرمیانی سران لاشار از گروه ملا سلیمان تقاضای تسلیم شدن کنند، ولی ایشان به هیچ وجه کوتاه نیامدند و حدود پنج شبانه روز جنگ و جدال نیروهای امنیتی وقت با گروه ملا سلیمان ادامه یافت. صدای تیر اسلحه ملاسلیمان با کل اسلحه‌ها فرق داشت و اسلحه‌اش همان اسلحه دادشاه بود و در طول این درگیری از صدای تیر ملاسلیمان مردم می‌فهمیدند او هنوز زنده است. غار به‌طور طبیعی طوری بود که سنگر محکم و تیرگیری برای گروه بود که به هیچ وجه تیر به آن‌ها اصابت نمی‌کرد و بر همین اصل بود که درگیری‌شان پنج شبانه‌روز طول کشید. نیروهای امنیتی به بالگرد و توپ متوسل شدند و با توپ و بالگرد غار را هدف قرار دادند که در این جریان ملا سلیمان کشته شد.

بعد از این جریان تاریخی و پرهیاهوی، این غار به غار ملاسلیمان یا به گویش محلی (هود سلیمان) معروف شد و هم اکنون یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی منطقه لاشار گراوانی از توابع روستای کوپچ شهرستان نیکشهر است.

 

گراوانی

منطقه زیبای گراوانی دارای آب فراوان و طبیعت بکر و در جنوب روستای کوپچ واقعا شده است.

 

کشیگان

این منطقه نزدیک روستای کوپچ دارای نهر و چشمه‌های آب روان و آبشار زیبا است. آب آن از سفره‌های زیرزمینی و زیر کوه تامین می‌شود و همیشه در جیان است. جلوه‌های طبیعی، زمین‌های کشاورزی، نخل‌های قدیمی بلند قامت و استوار، پوشش گیاهی و گیاهان دارویی وحشی محلی و کوه‌های سر به فلک کشیده منظره زیبا و دلفریبی برای منطقه ایجاد کرده است.

 

سوزن‌دوزی؛ هنر دست بانوان کوپچ

سوزن‌دوزی عبارت است از کارهای دست‌دوزی که تنها با مدد از دستانی توانا و فکر خلاق هنرمندان برعرصه‌ی یک پارچه جاودان می‌گردد. سوزن‌دوزی را می‌توان عصاره‌ی درددل‌های زنانه و بازتاب خاطرات تلخ و شیرین قومی در طول تاریخ برشمرد که خود آمیزه‌ی ذهنی‌ از آهنگ و ریتم حرکت دست‌ها شده است و منجر به پدید آمدن آثاری جاندار و جاودانه برتاروپودی سردو بی روح می‌شود.

 

منبع: www.kojaro.com نویسنده: زهرا صالح نژاد

  • 7 مرداد 1396
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011