معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

عزل دهیار توسط بخشداری

13 شهریور 1396
عزل دهيار توسط بخشداری

عزل دهیار توسط بخشداری

 

سوال: لطفا بفرمایید در صورتیکه بخشداری برخلاف مصوبه ی شورای اسلامی دهیار را عزل نموده، به تذکر مدیرکل امورروستایی استانداری هم اعتنا نکند و حساب دهیاری را نیز مسدود نماید، رسیدگی به این تخلف بایستی در چه نهادی انجام گیرد؟
عزل دهیار با ساز وکارهای قانونی از اختیارات شورای اسلامی بوده و این عمل بخشدار فاقد اعتبار قانونی است. حساب دهیاری نیز اساسا دراختیار بخشدار نمی باشد تا اقدام به مسدود نمودن آن نماید. گفتنی است عمل یاد شده بر پایه ی بند ۲ ماده ی ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری تخلف اداری بوده و رسیدگی به آن درصلاحیت هیأت رسیدگی به تخلفات اداری است.

 

 

 • 13 شهریور 1396
 • |
 • ۱۷ دیدگاه
 • |
 1. حیدر گفت:

  سلام آیا دهیار می تواند با نظر ریاست شورا و نایب ریئس در روستاهای دارای سه شورا مسئول نوشتن مصوبه ها بشود؟

 2. داریوش گفت:

  سلام فردی که از طرف شورای ۵ نفره برای دهیاری معرفی شده و پنج ماه میگذره ولی هنوز نتیجه گرینش ایشان نیامده و مهلت سه ماهه سرپرستی ایشان نیز تمام شده و بخشدار حکم سرپرستی ایشان را تا اعلام نتیجه گزینش تمدید کرده و حالا شورا قصد عزل ایشان را دارند آیا در زمان سرپرستی شورا می تواند عزلش کند ؟یا باید مثل مراحل عزل دهیار رسمی مراحل استیضاح ماده ۵۵ رعایت شود ؟

 3. حسین رحمانی گفت:

  سلام دهیاری که توسط شورای دوره چهارم انتخاب شده وحکم انتصاب هم که چهار سال است به پایان نرسیده است و در شورای دوره پنجم به دلیل اختلاف نظر اعضا شورا دوره پنجم هنوز دهیار ویا سرپرست دهیاری جدید ومدنظر شورا انتخاب نشده باشد تکلیف دهیار قبل چگونه است آیا باید به فعالیت قانونی خود در دهیاری ادامه دهد و حق وحقوق ومزایا دریافت کند یا باید تا تعیین دهیارجدید ویا سرپرست دهیاری به فعالیت خود و دریافت حقوق و مزایا ادامه دهد؟

 4. کریم گفت:

  سلام و خسته نباشید آیا بخشداری میتواند مانع از پرداخت حقوق دهیاری گردد یا به عبارتی اجازه ندهدحق الزحمه و حقوق یکساله دهیار توسط ذیحساب که اسناد و مدارک و چکها نیز نوشته شده اند و آماده وصول هستند اجازه ندهد ذیحساب آنها را به دهیار تحویل دهد لطفا در صورت امکان منتظر جواب هستیم ۰۹۱۴۲۳۰۶۰۰۳

 5. علی رضا گفت:

  اگر حین فعالیت شورا روستا دو عضو ان استعفا یا فوت نمایند وعضو علی البدل هم نداشته باشد ایا دهیار با دو عضو باقی میتواند ب کار خود ادامه دهد ؟

 6. رضایی.شورا گفت:

  با سلام. فردی به عنوان دهیاری توسط شورا معرفی شده ولی بخشدار میگه من این فرد را قبول ندارم و حکم وی را نمی دهد لطفا بفرمائید چه باید کرد. منتظر جواب فوری هستم.ممنون

 7. سهراب پوراحمدی گفت:

  سلام اگر دهیار درخواست رشوه کند چگونه میتوان از او شکایت کرد و موضوع را ثابت کرد

 8. ابراهیم سمیع زاده گفت:

  باسلام تخطی وقصوروکوتاهی وعدم تکریم ارباب رجوع وبی نزاکتی ورشوه وجعل یاسواستفاده ازپست وعدم گزارش خلآف سازها وبی مسولیتی وعدم شایستگی فردکه باسفارش یانفوذ باشدمسول رسیدگی کدام مرجع میباشد

 9. ناشناس گفت:

  ایا ذیحساب دهیاری توسط بخشدار میتواند عزل شود

 10. حامد گفت:

  سلام دهیار ما هیچ کاری برای ابادانی روستا انجام نمیدهد ومردم روستا همه ناراضی هستند و شورا هم نداریم ایا مردم روستا میتوانند دهیار را برکنار کنند ممنون بیابانی

 11. حسین گفت:

  سلام آیا یک شورا یک دهیار هم میتواند باشد در شورای پنج نفره

 12. سیدمحمد گفت:

  برج دو مصوبه عزل دهیار ومراحل قانونی که باید انجام دادیم و اعضای شورا مصوب کردیم که دهیار عزل شود ولی اقای بخشدار همکاری نمی کند و حتی مصوبع دهیار جدید هم نوشتیم تحویل بخشداری دادیم ولی بخشدارامضا نمی کند
  می شه بفرمایبد چکار کنیم.

 13. احسان گفت:

  شورای روستا قصد برکناری دهیار را گرفته و دهیار جدید راهم به بخشداری معرفی کرده،ایا میتوان حسابدار یا منشی دهیاری را به عنوان سرپرست دهیاری معرفی کرد، یا اجبارا باید با دهیار قبلی بعنوان سرپرست ادامه داد؟

 14. ناشناس گفت:

  باسلام۱_آیا دهیاری که باجمع آرا سه شورا ۲رای موافق گرفته باشد وقبلا هم سابقه بالای ده سال داشته باشد بخشدار می‌توانند آنرا عزل کنند؟
  ۲_آیابخشدارباطومار اهالی محل میتواند دهیار را عزل نماید؟

 15. احمد گفت:

  باسلام
  ۱.آیا دهیار می‌تواند کیلومتر ها از روستا یعنی در شهر زندگی کند ،و ماهانه یکی دوبار سرکشی کند؟
  ۲.وقتی دهیار از بستگان یا مورد حمایت ۲شورا باشد وبخاطر بعضی از مسائل ساعت حضورش در روستا کم باشد و به درستی به وظایف خود عمل نکند ،آیا یک شورا می‌تواند علیه ایشان برای عزل اقدام نمایید؟.
  ۳.آیا دهیاران ساعت کاری خاصی دارند؟

 16. حمید گفت:

  سلام آیا شورای روستا میتواند مشاور داشته باشد. بر چه اساس ویا ماده قانونی. . سپاسگزارم

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011