معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

دهستان چلاو آمل

22 شهریور 1396

دهستان چِلاو جزء بخش مرکزی شهرستان آمل در منطقه میانکوهی مرطوب و جنگلی قرار دارد. این دهستان از نظر روایتﻫـای مردمی دارای هفت آبادی به نامهای: پارَیمِه ، پاشاکُلا ، نَجّارکُلا ، تیار ، گَنگَرَج کُلا ، چَم بُن و زَرخونی است.

روستاهای فیلبَند ، سَنگِچال ، گَت کُلا ، دایو ، کُردِنِشین ، لِهاش و اَلیمِستان ، اگر چه در جوار روستاهای یاد شده قرار دارند اما جزء منطقه بالا چلاو محسوب می گردند.

کل محدوده دهستان چلاو از سمت شمال به دهستان دشت سر ، از جنوب به دهستان بهرستاق ، از شرق به روستای فیلبند و بخش بندپی غربی شهرستان بابل و از غرب به رودخانه هراز و دهستان لیتکوه محدود می گردد.

اما موقعیت جغرافیایی هفت محل یاد شدۀ نخست – که منطقه اصلی و مدنظر ماست – با برآورد تخمینی از روی نقشه توپوگرافی ( ۵۰۰۰۰/۱شاه زید ) حدوداً بین عرض شمالی ۹/۳۶ الی ۱۴/۳۶ و طول شمالی ۲۲/۵۲ الی ۲۹/۵۲ بوده و نزدیک به ۹۵ کیلومتر مربع وسعت دارد.

از نظر حوزه آبریز ، کل مساحت چلاو ۱۳۳۰۳ هکتار است که از این میزان ۸۵ هکتار محدودۀ روستایی ، ۸۲۶۴ هکتار جنگل، ۳۸۹۸ هکتار مرتع و ۱۰۵۶ هکتار اراضی زراعی ﻣﻰباشند.

جمعیت ثابت ( هفت آبادی ) چلاو در سال ۱۳۷۵ برابر ۴۷۷ نفر در ۱۱۰ خانوار و هفت آبادی سرشماری شد که این تعداد در فصل تابستان به واسطۀ کوچ از شهر و روستاها به ییلاق افزایش چشمگیری ﻣﻰیابد.

چلاو در تقسیمات جدید کشوری با مرکزیت روستای «رزکه» مساحتی بالغ بر ۷/۷۲۱ کیلومتر مربع دارد که در سال ۱۳۷۵ جمعیتش ۳۷۶۵ نفر سرشماری شده است.

منطقه چلاو از جمله مناطق کهن و قدیمی مازندران است که بسیاری از اتفاقات تاریخی و مهم مازندران بنابر شواهد کتب مهم تاریخی در آن به وقوع پیوست.

چلاو علاوه بر منابع طبیعی و خدادادی دارای اماکن زیارتی و مذهبی مختلفی در آبادیهای خود است.

دهستان چلاو آمل

  • 22 شهریور 1396
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011