معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

پرداخت عوارض ۳۳۲ میلیارد تومانی به شهرداری ها و دهیاری های گیلان

10 خرداد 1400

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، با بیان اینکه سه درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تحت عنوان عوارض به شهرداری ها، دهیاری ها و فرمانداری ها پرداخت می شود، گفت: سال گذشته مبلغ ۳۳۲ میلیارد تومان از محل این عوارض به شهرداری ها و دهیاری های گیلان پرداخت شد.

محسن محمدی پور در گفت وگو با ایسنا، نهادینه شدن فرهنگ مالیاتی را یکی از راهکارهای پیروزی در جنگ اقتصادی دانست و اظهار کرد: یکی از آثار تحریم و جنگ اقتصادی، دور شدن اقتصاد کشورمان از وابستگی به نفت است.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر حدود ۷۰ درصد درآمد کشور به مالیات اختصاص داشته است، افزود: تحریم های اقتصادی موجب شد اهمیت و جایگاه مالیات در درآمدهایی کشور بیشتر مشخص شود.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، از دریافت ۱۳۶ هزار اظهارنامه مالیاتی از سوی اشخاص حقیقی برای عملکرد سال ۹۷ و بیش از ۱۴۱ هزار اظهارنامه برای عملکرد سال ۹۸ خبر داد و گفت: شاهد رشد چهار درصدی ارائه اظهارنامه مالیاتی هستیم.

محمدی پور ادامه داد: برای عملکرد سال ۹۷ حدود ۹۱۰۰ اظهارنامه و برای عملکرد سال ۹۸ بیش از ۹۲۵۰ اظهارنامه اشخاص حقوقی نیز دریافت کردیم. همچنین تعداد اظهارنامه های صاحبان املاک اجاری برای عملکردهای ۹۷ و ۹۸ به ترتیب حدود ۳۰ هزار و بیش از ۳۱ هزار مورد بوده که رشد دو درصدی را نشان می دهد.

این مقام مسئول، سقف معافیت مالیاتی در سال جاری را ۴۸ میلیون تومان دانست و اضافه کرد: در عملکرد سال ۹۷ بیش از ۳۸ هزار و در عملکرد سال ۹۸ بیش از ۵۲ هزار برگ تشخیص با رقم صفر برای صاحبان مشاغل صادر شد، یعنی این واحدهای شغلی با عمل به تکالیف قانونی خود همچون تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، معاف از پرداخت مالیات شناخته شدند.

وی با تاکید بر اهمیت گسترش فرهنگ مالیاتی در جامعه، به زمان ارائه اظهارنامه های مالیاتی در سال جاری اشاره کرد و گفت: اشخاص حقیقی(صاحبان مشاغل) تا پایان خردادماه جاری و اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری تا پایان تیرماه فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۹ خود را از طریق سایت سازمان به آدرس www.intamedia.ir تکمیل و ارائه دهند.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، با تشریح فعالیت های صورت گرفته در بحران کرونا طی سال گذشته، فعال شدن امکان ابلاغ الکترونیک اوراق مالیاتی را یک فرصت خوب برای مودیان در جهت کاهش مراجعه به ادارات دانست و خاطرنشان کرد: تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم نیز فرصت خوبی برای صاحبان مشاغل ایجاد می کند که افراد بتوانند مالیات خود را با استفاده از آن قطعی کنند لذا در سال گذشته بیش از ۶۱ هزار نفر از صاحبان مشاغل در استان از این امکان بهره بردند.

محمدی پور، با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی به سمت هوشمندسازی وصول مالیات حرکت می کند، یادآور شد: در رویکرد جدید اعتماد به مودیان مولفه اصلی است که با تشکیل بانک اطلاعاتی با همکاری سایر ادارات و سازمان ها، تشخیص مالیات «داده مبنا» می شود که این امر همراه با ارتقای عدالت مالیاتی به افزایش رضایتمندی شهروندان نیز کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به عملیاتی شدن قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان جهت جلوگیری از فرار مالیاتی و شفاف سازی فرایندهای مالی، عنوان کرد: اطلاعات مالی واحدهای صنفی، کسب و کارها، مطب پزشکان، دفاتر مهندسین و وکلا و… به صورت شفاف در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت لذا شهروندان برای دریافت دستگاه های کارتخوان ملزم به ثبت نام در نظام مالیاتی بوده و دستگاه های فاقد ثبت نام نیز غیر فعال می شوند.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، با اشاره به وضعیت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد، تصریح کرد: مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف بودند که در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ این معافیت لغو شد و امسال مشمول پرداخت مالیات مذکور هستند.

وی با اشاره به اهمیت همکاری مردم با نظام مالیاتی، گفت: سامانه گزارش فرار مالیاتی در سایت سازمان و سامانه ارتباط مردمی با شماره ۱۵۲۶ از جمله راه هایی هستند که هموطنان می‌توانند علاوه بر ارائه پیشنهادات و انتقادات، گزارشات خود را به سازمان اطلاع دهند تا مورد رسیدگی قرار گیرد. در سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ تماس با سامانه ارتباط مردمی اداره کل امور مالیاتی گیلان برقرار شد که منجر به تشکیل پرونده هایی با موضوع فرار مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی گردید.

محمدی پور، همچنین از تحقق صد درصدی درآمدهای مالیاتی گیلان در سال ۹۹ خبر داد و اظهار کرد: سه درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تحت عنوان عوارض به شهرداری ها، دهیاری ها و فرمانداری ها پرداخت می شود که در سال ۹۸ مبلغ ۲۶۶ میلیارد تومان و در سال گذشته نیز مبلغ ۳۳۲ میلیارد تومان از محل این عوارض به شهرداری ها و دهیاری های گیلان پرداخت شد. همچنین در سال ۹۸ مبلغ ۷۶ میلیارد تومان و در سال ۹۹ مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان به شهرداری رشت پرداخت کردیم.

  • 10 خرداد 1400
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |


پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011