معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

۶۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی در خراسان جنوبی مقاوم‌سازی شد

14 تیر 1403

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی تأکید کرد: ۶۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی در خراسان جنوبی مقاوم‌سازی شده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ حسین هاشمی روز سه‌شنبه (۱۲ تیر) اظهار کرد: به برکت نظام اسلامی و دولت سیزدهم توجه بسیار خوبی به حوزه روستاها شده و در این راستا مجوز تأسیس دهیاری برای ۷۰ روستای بالای ۲۰ خانوار فاقد دهیاری اخذ شد که تحول خوبی در حوزه روستاها رقم زد.

وی با تأکید بر اینکه رویکرد جدید دولت سیزدهم، روح امید و نشاط در روستاها دمید، عنوان کرد: در طرح حکمرانی و در قالب۱۶ بند نظام نامه توانمندسازی و سند تحول روستاها، شاهد تحولات خوبی در اقتصاد، معیشت و کالبد روستاها خواهیم بود.

مدیرکل دفتر روستایی استانداری با اشاره به نگاه ویژه دولت سیزدهم به اشتغال و کسب درآمد روستاییان، ادامه داد: راز توسعه و پیشرفت روستاها و تحول در اقتصاد آنان به ویژه در خراسان جنوبی، همه جانبه‌نگری در عرصه‌های مختلف تولید درآمد، گردشگری، صنایع دستی و دیگر قابلیت‌هاست.

هاشمی به سفرهای استاندار، معاونین استانداری و مدیران به شهرستان‌ها، بخش‌ها و روستاها اشاره کرد و افزود: در جریان این سفرها نشست‌های تخصصی در قالب توانمندسازی روستاییان با هدف شکوفاسازی ظرفیت‌ها برگزار شده که ضمن کمک به تثبیت جمعیت، برگشت معکوس و مهاجرت به روستاها را رقم زده است.

وی با بیان اینکه در حوزه عمرانی و زیربنایی، در دولت سیزدهم ۵۱۰ میلیارد تومان از محل ماده های ۳۸، ۳۹ و ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده و ماده ۵۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به دهیاری‌ها تزریق شد، خاطرنشان کرد: مسایل اولویت‌دار روستاها با مصوبه شورای اسلامی و مواردی که در بودجه دهیاری دیده شده، با کمک مدیریت محلی که همان دهیار است، رفع شده است.

به گفته وی؛ دستگاه‌هایی مانند ورزش و جوانان، بنیاد مسکن، راهداری، آموزش و پرورش و … با کمک دهیاری‌ها تاکنون ۳ هزار و ۸۰۰ پروژه با اعتبار ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در حوزه‌های عمرانی، زیربنایی، اقتصادی و اشتغالزا در مناطق روستایی استان اجرا کردند.

مدیرکل دفتر روستایی استانداری با بیان اینکه ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان دارای طرح هادی هستند که ۸۲ درصد آن اجرایی شده، تصریح کرد: تاکنون طرح هادی در ۶۳۳ روستای استان اجرا شده و طرح هادی ۱۹۸ روستا نیز بازنگری شده است.

هاشمی از تأمین ۳ هزار و ۵۰ هکتار زمین در ۳۵۷ روستای استان به منظور تأمین زمین طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: در بحث نهضت آسفالت بیش از دو برابر سهمیه استان توسط دستگاه‌های متولی جذب شد و آسفالت معابر در ۶۸۶ روستا فقط توسط بنیاد مسکن با اعتبار ۳۱۶ میلیارد تومان و حجم ۲ میلیون و ۸۶۰ هزار مترمربع انجام شده‌ است.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد مسکن‌های روستایی استان مقاوم‌سازی شده که بالاتر از متوسط کشوری است، گفت: جشن پایان گازرسانی و بهره‌مندی ۱۰۰ درصدی روستاهای استان از نعمت گاز در دولت سیزدهم برگزار شده است.

مدیرکل دفتر روستایی استانداری با اشاره به اجرای ۹۳ مورد چمن مصنوعی در روستاهای استان، افزود: هشت دستگاه ماشین‌آلات سنگین، چهار دستگاه تانکر آبرسان، دو دستگاه گریدر و یک بیل مکانیکی و کمپرسی به ارزش بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده و سفر رئیس جمهور شهید به حوزه عشایر استان اختصاص یافته است.

به گفته وی؛ کمیته وام استانی در قالب طرح‌های درآمدزا، خرید ماشین‌آلات، اشتغال بانوان در حوزه صنایع دستی و … به کمک روستاییان آمده است.

هاشمی بیان کرد: با اقدامات انجام شده شاهد مهاجرت معکوس به روستاها از جمله در دشتغران طبس، جوخواه طبس، اسدآباد نهبندان، تیغدر قاینات، مصعبی سرایان، خانکوک فردوس، سلم‌آباد سربیشه و … بودیم.

وی از روستاییان خواست با عنایت به اینکه خراسان جنوبی حادثه‌خیز است، در بحث ساخت ‌و ساز و بیمه مسکن و محصولات کشاورزی رعایت نکات ایمنی را داشته باشند.

مدیرکل دفتر روستایی استانداری با بیان اینکه صندوق بیمه اجتماعی عشایر و روستاییان پوشش ۳۷ درصدی دارد، افزود: این صندوق برای روستاییانی آمده که تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ای نیستند و دو سوم کمک آن را دولت انجام می‌دهد لذا روستاییان باید از این فرصت استفاده کنند.

هاشمی با اشاره به اخذ مجوز بکارگیری ۲۷ نفر نیرو برای دهیاری‌های استان از سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور گفت: نمایشگاه روستا آباد در شهریورماه امسال برگزار خواهد شد و سال گذشته ما در این حوزه مقام سوم کشوری را کسب کردیم.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: همه مردم به ویژه روستاییان در روز جمعه ۱۵ تیر ماه در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری باری دیگر برگ زرینی بر افتخارات این رمز و بوم بیفزایند.

  • 14 تیر 1403
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011