معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

شوراهای شهر و روستا مسیرهای جدید درآمدی را شناسایی کنند

22 مرداد 1396
شوراهای شهر و روستا مسیرهای جدید درآمدی را شناسایی کنند

بیرجند – ایرنا استاندار خراسان جنوبی خطاب به منتخبان شوراهای شهر و روستا مسیرهای جدید درآمدی را شناسایی کنند تا فشار کمتری به مردم وارد شود.

شوراهای شهر و روستا مسیرهای جدید درآمدی را شناسایی کنند

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، سید علی اکبر پرویزی که امروز (پنجشنبه) در گردهمایی منتخبان پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهرهای استان سخن می گفت افزود: نباید درآمدهای شهرداری ها به دستگاه های دولتی اختصاص یابد چون این درآمد سهم مردم شهر است نه دولت.
وی بیان کرد: اگر شوراها درآمدی را مصوب و شهرداری ها از مردم اخذ می کنند متعلق به آن شهر و مردم آن شهر است و نباید با رای زنی مدیران یا خویشاوندان برخی از افراد در جایی غیر از آن شهر و رفاه مردم آن هزینه شود و دولت نیاز به کمک شهرداری ها ندارد و این دولت است که باید به شهرداری ها کمک کند و اگر به شهرداری ها کمک شود به مردم کمک شده است.
استاندار خراسان جنوبی به اصلاحات مکرر قوانین شوراها طی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: تمامی این اصلاحات به منظور ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم به انجام رسید، اما آنطور که انتظار می رفت شوراهای اسلامی چه در شهرها و چه در سطح روستاها به سمت اهداف پیش بینی شده حرکت نکردند.
وی با بیان اینکه بخشی از این نقصان مربوط به عدم واگذاری امور از سوی دولت به شوراها است افزود: بخش دیگری از این امر نیز به عدم جدیت شوراها در روستاها و شهرها به منظور انجام پروژه های عمرانی و نیز بر عهده گرفتن اقداماتی است که در حوزه دولت وجود دارد.
مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه شوراهای اسلامی می توانند در تمامی حوزه های عمرانی، آموزشی و خدماتی و بهداشتی اقدام کنند گفت: شوراهای اسلامی باید از حوزه شهرداری ها خارج شده و به سمت اهدافی که در قوانین مربوط پیش بینی شده بیش از پیش حرکت کنند.
وی با بیان اینکه امروزه بسیاری از کشورهای دنیا رمز توسعه را واگذاری امور به بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت شوراها می دانند تصریح کرد: مدیریت شهری و واگذاری امور به مردم ازمهمترین اقداماتی است که به منظور کاهش تصدی گری دولت به انجام می رسد؛ از این رو برای رسیدن به اهداف توسعه ای چاره ای جز واگذاری امور و کاهش تصدی گری دولتی وجود ندارد چرا که کار دولت بنگاه داری، باشگاه داری و… نیست.
پرویزی با بیان اینکه آماده واگذاری برخی پروژه های کوچک به دهیاری ها و شوراهای اسلامی به ویژه در روستاها هستیم افزود: در صورت اجرای این پروژه ها، کمک ها و مساعدت های لازم نیز به آنها صورت خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد: سیاستگذاری و راهبری کلان مدیریتی مهمترین وظیفه دولت است؛ از این رو با توجه به این امر و با عنایت به آیین نامه های واصله در این رابطه، آماده واگذاری پروژه های دولتی با ۸۰ درصد تحفیف به متقاضیان و فعالان بخش خصوصی هستیم.
استاندار خراسان جنوبی، احاطه بر قوانین و مقررات را یکی از رموز موفقیت شوراها دانست و تصریح کرد: صداقت با مردم از دیگر موارد بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار داشته باشد و اگر طرح یا پروژه ای به نتیجه نمی رسد یا اقدامی که مد نظر است به هر دلیل انجام شدنی نیست صادقانه با مردم در میان گذاشته شود و مردم نیز همواره نشان داده اند که در کنار مسئولان بوده و آنان را همراهی خواهند کرد.
وی اولویت بندی ضرورت ها و نیازهای شهری را از دیگر وظایف شوراها برشمرد و افزود: با توجه به محدودیت منابع و امکانات و نیز وسعت نیازمندی ها و کمبودهای موجود باید با توجه به بودجه ای که تصویب شده و درآمدهای پیش بینی شده اولویت های شهری و نیازمندی های موجود احصاء و بر اساس آنها اقدامات برنامه ریزی و به نتیجه برسد.
وی تعامل با مدیران را هنر شوراهای اسلامی دانست و تصریح کرد: تمامی مدیران ملزم به همکاری با شوراهای اسلامی هستند اما نوع تعامل با آنها می تواند در این همکاری و همراهی بسیار موثر بوده و آن را بطور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار دهد.
پرویزی با بیان اینکه شهرداران از شوراها جدا نیستند گفت: در انتخاب شهردار دقت لازم را داشته باشید چرا که شهردار علاوه بر آشنایی با مناسبات اداری باید دارای تعامل قوی با مدیران شهرستانی و استانی بوده و پاکدست، صادق و توانمند باشد و بتواند از امکانات و منابع شهری بهترین استفاده را در خدمت رسانی به مردم داشته باشد.
وی ضمن تاکید بر سکونت اعضای شورای اسلامی شهرها و روستاها در محل خدمتی خود افزود: شوراهای اسلامی دارای سه وظیفه مهم هستند که شامل انتخاب شهردار، پیشبرد برنامه ها و تصویب بودجه شهرداری و نظارت بر حسن هزینه کرد این اعتبارات و درآمدهای پیش بینی شده است.
وی شرط ورود طرح های تفصیلی شهرها به کمیسیون ماده ۵ استان را تائیدیه شوراهای اسلامی دانست و گفت: بعد از تصویب طرح های تفصیلی در این کمیسیون به هیچ وجه اجازه دخالت شوراها به موضوع تغییر کاربری ها و سایر مباحث مربوطه را نخواهیم داد.
استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: قانون باید ملاک عمل همه به ویژه شوراهای اسلامی قرار گیرد؛ از این رو از تصویب مصوباتی که خلاف قوانین و مقررات است جدا پرهیز کنید تا مجبور به نقض آن در استان نباشیم.
وی گفت: در تغییر کاربری ها و بازگشایی معابر اگر قرار است امتیازی در نظر گرفته شود باید تمامی کسانی که در مسیر این تغییرات قرار دارند از امتیازات مربوطه برخوردار شوند.
وی با بیان اینکه به هیچ وجه به شوراها اجازه نخواهیم داد که به خاطر خوشامد برخی افراد، زمین یا امتیاز خاصی را اعطا یا واگذار کنند افزود: همه باید تلاش کنیم شهرداری ها تقویت شوند و نگاه دولت نیز تقویت شهرداری ها و کمک به آنهاست نه اینکه درآمدی که با مشارکت و مساعدت تک تک آحاد آن شهر به دست آمده با یک مصوبه از سوی شوراها به اشخاص حقیقی و حقوقی خاصی اهدا شود.
پرویزی شفافیت در حوزه های مالی به ویژه در شوراهای اسلامی را مورد تاکید قرار داد و گفت: بودجه سالانه شوراها سالانه دو نوبت باید به اطلاع مردم عزیز رسانده شود.
وی با بیان اینکه شوراهای اسلامی در عزل و نصب مدیران شهرداری دخالت نکنند افزود: شهردار باید اختیار داشته باشد تا تیم کاری خودرا خودش انتخاب کند و بتواند در قبال عملکردی که دارد پاسخگو باشد.
استاندار خراسان جنوبی ایجاد شور و نشاط اجتماعی را از دیگر امور مهم در حوزه شوراها و شهرداری ها دانست و تصریح کرد: باید به گونه ای اقدام کنید تا از مددکاری خارج شده و با دریافت تسهیلات مناسبی که در زمینه اشتغال های خرد و خانگی پیش بینی شده در راستای ایجاد کارگاه های کوچک و ایجاد اشتغال پایدار اقدام لازم صورت گیرد.
بنابر این گزارش در این گردهمایی تعدادی از منتخبان مردم در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان به ارائه نقطه نظرات، دیدگاه ها و پیشنهادات کاری خود در حوزه های مختلف کاری پرداختند.

  • 22 مرداد 1396
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011