معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

محرومیت زدایی با ابر پروژه ای به نام مسکن محرومان

9 مهر 1399

بیش از ۲۰ سال از تشکیل دهیاری‌ها می‌گذرد و تشکیل دهیاری سبب ساماندهی خدمت‌رسانی به روستاها شده است در گذشته یک دهیار بیش از ۱۰ روستا را اداره می‌کرد اما امروز برای هر روستا یک دهیار مشخص می‌شود، اشتغال و مسکن روستایی بی‌شک مهم‌ترین دغدغه‌ روستائیان است که دهیاران باید زمینه‌ها و فرصت‌های ایجاد اشتغال در روستاها را شناسایی و از طرح‌های مشارکتی اشتغال و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این راه استفاده کنند.

بنیاد مسکن تفاهم‌نامه‌ای با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دارد که براساس آن قرار است تا پایان امسال، ۷۷ هزار و ۴۴۰ واحد مسکونی ویژه اقشار محروم و کم درآمد در کشور ساخته شود. این طرح به عنوان اقدام ویژه دولت برای تامین مسکن محرومان است و در کنار آن طرح‌های دیگر مانند ساخت مسکن روستایی یا بهسازی و نوسازی ادامه دارد. در قالب این طرح واحدهای مسکونی با متوسط مساحت ۶۰ مترمربع به خانوارهای کم درآمد و آسیب‌پذیر ساکن در مناطق روستایی و شهرهای دارای ظرفیت استقرار دائم و برای خانوارهای دارای واحدهای مسکونی غیرمقاوم و در معرض خطر و خانواده‌های محروم و فاقد مسکن ارائه می‌شود.

با سفر محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور به شهرستان شهرضا عملیات احداث ۴ هزار واحد مسکونی محرومان استان اصفهان به صورت نمادین در شهرستان شهرضا آغاز شد در این طرح از محرومان هیچ وجهی برای زمین دریافت نمی‌شود و قیمت هر قطعه زمین حدود ۴۰۰ میلیون ریال است.

هزینه‌های خدماتی این طرح توسط خیران تأمین شده و در حین ساخت نیز ۳۰۰ میلیون ریال بلاعوض از محل انعقاد تفاهم‌نامه استانداری و سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل خانه‌ها هزینه می‌شود.

بدون شک آباد شدن روستا سبب می‌شود که مهاجرت به شهرها کمتر شود و حتی مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها اتفاق بیفتد.

ساخت مسکن روستایی در روستای امامزاده علی اکبر شهرضا

فرماندار شهرضا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه جمعیت روستایی و عشایری شهرضا حدود ۱۶ هزار نفر است اظهار داشت: با وجود جمعیت کم روستایی شهرستان شهرضا، روستاهای آن آباد است و مجموعه مدیریتی روستا در شهرضا باید تلاش کنند و پیگیر مشکلات روستائیان باشند.

ناصر اسدی با بیان اینکه سهم روستا در جمعیت شهرضا کم است و اقتصاد شهرضا صنعتی و خدماتی است افزود: مجموعه دست‌اندرکار مدیریت روستا باید تلاش کنند تا از محیط روستا غافل نشویم، روستا باید در اقتصاد شهرضا سهم داشته باشد.

وی با بیان اینکه دولت برای هر روستا یک مدیر انتخاب کرده است و این مدیر در فازهای مختلف برای روستای خود باید برنامه‌ریزی کند گفت: تشکیل شوراهای اسلامی و انتخاب دهیار در نواحی روستایی، اقدامی بسیار موثر در فرایند مردم سالاری و مشارکت مردم در سرنوشت خویش محسوب می‌شود.

شفرماندار شهرضا بیان کرد: مدیریت هر روستا به دهیار آن واگذار شده است، در گذشته یک دهیار برای چند روستا مدیریت می‌کرد اگر دهیاران بتوانند ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنند، شاهد توسعه روستا و اشتغال و کاهش مهاجرت از روستا به شهر خواهیم بود.

وی با بیان اینکه شرایط اقتصادی و اجتماعی روستا خیلی تغییر کرده است بیان کرد: تغییرات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بر زندگی در روستا اثر گذاشته است و باید برای هر روستا متناسب با شرایط اقلیمی آن برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کرد برای اشتغال روستا نیز باید متناسب با شرایط و اقلیم روستا اشتغال اقتصادی و مسکن روستا را تعریف کرد.

اسدی با تاکید بر اینکه دهیار روستا باید نسبت به جذب سرمایه‌گذار در روستا تلاش کند عنوان کرد: مدیریت کارآمد و کارشناسی شده روستایی می‌تواند علاوه بر رفع نیازهای روستاییان و ایجاد اشتغال برای جوانان، کمک بسیار بزرگی به توسعه و پیشرفت همه جانبه روستا و شهر داشته باشد.

وی با بیان اینکه امسال کمتر دغدغه آب آشامیدنی در روستاهای شهرضا را نسبت به شهر داشتیم گفت: امسال متناسب با شرایط کرونا باید جشن انار را در روستای امامزاده علی‌اکبر برگزار کنیم.

فرماندار شهرضا با اشاره به افتتاح چند پروژه در روستای هونجان با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان افزود: شهرضا روستاهای آن بزرگ و توانمند است، در سفر معاون رئیس جمهور به شهرضا اعتبارات خوبی برای مسکن روستایی در روستای امامزاده علی اکبر شهرضا اختصاص یافت.

وی با اشاره به تشکیل شرکت تعاونی دهیاری‌های روستاهای شهرضا بیان کرد: راه‌اندازی تعاونی‌های روستایی به منظور ایجاد اشتغال برای جوانان روستا و کمک به دهیاری‌ها بسیار با اهمیت است.

تلاش برای تحویل منازل محرومان کمتر از یک سال

مدیرکل بنیاد مسکن اصفهان با بیان اینکه در شهرستان شهرضا همدلی و همراهی بین فرمانداری و بخشداری، دهیاری‌ها و شورای روستا برقرار بوده است خاطرنشان کرد: در سال گذشته اعتبارات عمرانی تملک دارایی‌ها و اعتبارات ملی را برای روستا را پیگیری کردیم تا به روستاها تخصیص پیدا کرد امسال هم هر دو اعتبار برای ۸ روستای شهرستان شهرضا تخصیص داده شده است.

غلامحسین خانی با اشاره به مسکن محرومان گفت: در سفر معاون رئیس جمهور به شهرستان شهرضا ۴ هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی از اعتبارات بلاعوض دولت ویژه افراد کم درآمد ساکنین شهری و روستایی در استان اصفهان ساخته می‌شود که برای هر واحد ۳۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض اختصاص یافته است تا متقاضیان بتوانند واحد‌های خود را تکمیل کنند.

وی با اشاره به اینکه ۳ هزار واحد در اختیار بنیاد مسکن و مابقی در اختیار کمیته امداد قرار گرفت تصریح کرد: باید به افراد کمک کنیم تا واحدها به پروانه ساخت برسد و کار اجرایی آغاز شود تا اعتبارات جذب شود، اگر ۳ هزار واحد به اتمام رسید، ۳ هزار واحد دیگر به استان اصفهان اختصاص پیدا می‌کند.

مدیرکل بنیاد مسکن اصفهان با بیان اینکه در ۳۷ شهر استان اصفهان زمین مورد نیاز برای ساخت واحد‌های مسکونی توسط بنیاد مسکن توسط اداره کل راه و شهرسازی تامین شده است بیان کرد: امیدوار هستیم این منازل کمتر از یکسال و تا پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری برسد.

  • 9 مهر 1399
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011