معرفی رایگان روستا راهکار مدیریت روستا

خطر بروز سیلاب مجدد در مناطق سیل زده/ سیل بندها محکم نیستند(هشدار به مردم در جنوب کرمان)

25 دی 1400

کرمان – مردم جنوب کرمان در حالی غرق در مشکلات سیل هستند که هشدار جدید بروز سیل صادر شده و ساکنان منطقه نگران شکسته شدن سیل بندهای ترک خورده هستند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: از عصر جمعه سامانه بارشی جدیدی وارد استان کرمان و تا روز سه شنبه موجب بارش‌های بسیار خوبی در سطح استان کرمان خواهد شد. هر چند هشدار سیل این بار برای شرق و شمال استان نیز صادر شده است اما بارش‌های روز سه شنبه مختص نیمه جنوبی استان خواهد بود. و اوج بارش‌های شمال استان در روز یکشنبه روی می‌دهد.

در جنوب کرمان ۲۰۰ میلیمتر باران می بارد

بر اساس مدل‌های معتبر هواشناسی بیشترین بارش برای نیمه جنوبی استان خصوصاً کوه‌های جبال بارز پیش بینی می‌شود که در هسته بارشی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیمتر خواهد داشت.

خطر بروز سیلاب مجدد در مناطق سیل زده/ سیل بندها محکم نیستند

بیشترین بارش در مناطق شمال (پابدانا، کوهبنان، راویز، ریسه و مس سرچشمه) حدود ۵۰ میلیمتر در هسته بارش‌ها پیش بینی می‌شود. همچنین بیشترین بارش در مناطق مرکزی استان (شیرینک، لاله زار، رابر، گوغر و بیدخون) حدود ۱۰۰ میلیمتر در هسته بارشها پیش بینی می‌شود.

بارش‌ها در مناطق سردسیر و مرتفع کوهستانی (ارتفاع بالای ۲۵۰۰ متر) به شکل برف خواهد بود.

احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی و مسدود شدن گردنه‌های برفگیر بسیار زیاد می‌باشد.

دستگاه‌های امدادی در آماده باش باشند / ‏‬ مردم از مسیل‌ها فاصله بگیرند

حمیده حبیبی، رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: بارندگی‌ها در استان کرمان از اواخر وقت جمعه بارندگی‌ها از سمت غرب استان آغاز و به تدریج همه مناطق را در بر می‌گیرد. فعالیت این سامانه در برخی از مناطق به خصوص جبالبارز بسیار شدید می‌باشد و می‌تواند موجب بروز سیلاب در جنوب کرمان شود.

بارندگی‌ها در استان کرمان از اواخر وقت جمعه بارندگی‌ها از سمت غرب استان آغاز و به تدریج همه مناطق را در بر می‌گیرد

وی از دستگاه‌های مختلف و مدیران مناطق جنوبی استان خواست آمادگی لازم را برای مقابله با تبعات بروز سیلاب داشته باشند.

وی از صدور هشدار نارنجی در استان خبر داد و با اشاره به سیلاب هفته‌های اخیر و خسارت به سیل بندها از مسئولان محلی در راستای استحکام بخشی سازه‌ها اهتمام لازم را داشته باشند.

حبیبی افزود: بارشها در مناطق سردسیر و مرتع در قالب برف خواهد بود ضمن اینکه بروز تند باد همراه با وزش باران و برف دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به احتمال آبگرفتگی شدید و بروز سیلاب در جنوب کرمان زیاد است ضمن اینکه این سامانه احتمال بروز سیلاب در شمال و شرق استان را نیز به همراه دارد.

وی همچنان در خصوص بروز مشکلات و اختلال در رفت و آمد در جاده‌های استان نیز هشدار داد.

از تردید غیرضروری خودداری کنید

وی خواستار عدم تردد غیر ضروری در جاده‌های استان شد و گفت: لایروبی فوری رودخانه‌ها، دوری از مسیل‌ها به خصوص در مناطق سیل زده هفته گذشته بسیار مهم است.

وی از مردم خواست به خصوص در مناطق سیل زده با استفاده از گونی و شن دیوارهای رودخانه‌ها را تقویت کنند تا سیل در مسیل‌ها مدیریت شود.

وی از دستگاه‌های خدمات رسان نیز خواست تمهیدات لازم را برای جلوگیری از خسارت سیل روزهای آینده انجام دهند.

گفته می‌شود احتمال بارندگی از ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیمتر طی سه روز آینده در مناطق سیل زده به خصوص منوجان، جیرفت، عنبرآباد، رودبار، قلعه گنج، فاریاب و کهنوج بسیار بالا است ضمن اینکه جاری شدن سیل در ریگان به دلیل بارندگی در بالا دست نیز دور از انتظار نیست.

سیل بندها با فوریت استحکام بخشی شود

معاون عمرانی استاندار کرمان نیز با اشاره به احتمال بروز سیلاب به خبرنگار مهر گفت: با توجه به صدور هشدار نارنجی در استان کرمان از مردم، به خصوص روستاییان، گردشگران و عشایر می‌خواهیم از مسیل‌ها فاصله بگیرند.

خطر بروز سیلاب مجدد در مناطق سیل زده/ سیل بندها محکم نیستند

سید مصطفی آیت الهی موسوی در مناطق جنوبی استان طی روزهای اخیر پیگیری‌های زیادی برای استحکام بخشی سیل بندها انجام شده است و از دهیاری خواسته شد سیل بندهای بالا دست روستاها به سرعت استحکام بخشی کنند.

مردم آسیب دیده از سیل اسکان موقت داده شده‌اند و با توجه به تجارب سیل هفته گذشته باید از ورود مجدد سیل به روستاها جلوگیری شود

وی با اشاره به حجم بالای بارندگی طی روزهای آینده خواستار مدیریت آب سدها شد و گفت: در جاهایی که سیل بندها دچار خسارت جدی شده‌اند باید با تدبیر فرمانداران و مدیران محلی مردم از هر گونه خطری دور شوند.

وی در خصوص وضعیت مناطق سیل زده نیز گفت: مردم آسیب دیده از سیل اسکان موقت داده شده‌اند و با توجه به تجارب سیل هفته گذشته باید از ورود مجدد سیل به روستاها جلوگیری شود.

مصائب ناشی از سیل هفته گذشته در حالی همچنان بسیاری از مردم را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است و دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت در بخش‌های مختلف به جای گذاشته که بسیاری از مردم خانه خود را از دست داده‌اند و وسایل منزل سیل زدگان نیز از بین رفته است.

کشاورزی در این مناطق خسارت جدی دیده است و مزارع و باغ‌های کشاورزی در مناطق سیل زده تا ۱۰۰ درصد خسارت دیده‌اند و مردم در چادر در حال زندگی هستند.

سرد شدن هوا، مسائل بهداشتی و معیشتی از جمله مشکلات متعددی است که مردم را با مشکل مواجه کرده است و ادامه این روند می‌تواند مشکلات سیل زدگان را بیشتر کند.

نکته قابل توجه اینکه در صورت جاری شدن سیل در مناطق سیل زده هفته گذشته بر حجم چالش‌ها در این منطقه افزوده می‌شود و باید در اسرع وقت حداقل خطر سیل از مناطق سیل زده جنوب کرمان دور شود.

دور شدن مردم از مسیل‌ها، احداث فوری دیواره رودخانه‌ها، پاکسازی دهانه‌های پل‌ها، ایجاد سیل بند در اطراف روستاهای سیل زده و مزارع و باغ‌ها و توزیع فوری پلاستیک برای جلوگیری از ورود آب به چادرها و دور کردن عشایر از بستر جازموریان از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود.

  • 25 دی 1400
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

پشتیبانی و فروش

تلفن واحد پشتیبانی و فروش: 7000 15 35 011  داخلی 3 
همراه (مدیر فروش) : 2208 666 0911   

آدرس

مازندران بابل چهار راه نواب صفوی روبروی اشرفی 16 جنب گل و بلبل
تلفن و فکس: 7000 15 35 011